Krtko ide na turné po košických knižniciach

Knižnica pre mládež mesta Košice a České centrum Bratislava pozývajú košické deti na výstavu ilustrácií s motívom legendárnej rozprávkovej postavičky Krtko.

03.02.2012 08:00
 Krtko a jeho kamaráti Foto:
Krtko a jeho kamaráti

„Výstava ponúka 40 ilustrácií Zdenka Milera, rozčlenených podľa štyroch ročných období a DVD s animovanými rozprávkami. Kurátorkou výstavy je dcéra autora a pokračovateľka príbehov o Krtkovi Kateřina Milerová. Knižnica pre mládež mesta Košice obohatila výstavu sprievodnými podujatiami na podporu čítania, ako sú tvorivé dielne, farbenie maľovaniek, dramatizované čítanie a ďalšie,“ hovorí Beáta Hybáčková z knižnice pre mládež.

Výtvarník a tvorca animovaných filmov Zdeněk Miler (1921 – 2011) vytvoril známu kreslenú postavičku v roku 1957 v štúdiu Krátky film Praha. Deti ju poznajú z televízneho Večerníčka i kníh. Už prvý diel príbehov o Krtkovi s názvom Ako Krtko k nohaviciam prišiel priniesol autorovi medzinárodné ocenenie, Benátskeho leva na filmovom festivale pre deti, neskôr i cenu festivalu Montevideo. V súčasnosti existuje približne päťdesiat častí o malom Krtkovi. Zaujímavosťou je, že v seriáli s výnimkou 1. dielu sa nehovorí. Krtko a jeho malí kamaráti vydávajú iba zvuky – citoslovcia, čo sú vlastne hlasové záznamy Milerových dvoch malých dcér Katarínky a Barborky.

Okrem pobočky na Humenskej ul. knižnica sprístupní výstavu aj v ďalších troch pobočkách na Ulici Dávida Feju, pri OC Billa – Námestie nádeje a v pobočke pri OC Merkúr na Ulici Boženy Němcovej.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba