Jozef Jankovič odtajnil Arabský cyklus

Dekoratívne zdobené okno. V ňom tiene dvoch postáv zamrežovaných v zlatej klietke. To je jedna z kresieb Arabského cyklu Jozefa Jankoviča, ktorú vystavuje novootvorená Roman Fecik Gallery v Bratislave.

08.03.2012 07:00
Jozef Jankovič Foto:
Jozef Jankovič vystavuje Arabský cyklus prvý raz po štyridsiatich rokoch od ich vzniku.
debata

„Keď ma koncom roku 1972 vyhodili zo zväzu výtvarníkov, bolo mi znemožnené vystavovať, aj ekonomická situácia sa zhoršila. Bolo mi jasné, že sochárstvo, na ktoré som bol zvyknutý, nebudem môcť najbližšie roky robiť. Tak som si hľadal náhradné programy a jeden z nich bol logicky kresba,“ povedal na pondelkovej vernisáži pre Pravdu Jozef Jankovič.

Do konca februára vystavovala bratislavská Galéria Linea Jankovičov Kórejský cyklus. Ten vznikol po autorovom návrate zo sochárskeho sympózia v Soule, kam v roku 1987 úrady poslali zakazovaného autora ako gastarbeitra. Obrali ho aj o 30 percent honoráru. Arabský cyklus, ktorý vznikol začiatkom 70. rokov, nebol reakciou na zážitky z ciest a ich reflexiu.

„Už presne neviem, ako som prišiel k tomuto albumu arabských tlačí. Boli to kvalitné reprodukcie arabských stavieb. Bohužiaľ, už neviem presne z ktorých kútov sveta. No a tie mi slúžili ako podnet na vytváranie vlastných realizácií,“ vysvetlil špičkový slovenský výtvarník, ktorého tvorba oslovila veľký kus sveta. „Pokúšal som sa robiť monumentálnu socharinu na arabských stavbách projektovým spôsobom,“ pokračoval Jozef Jankovič.

Pozorné oko môže skúmať, čo je pôvodná reprodukcia – ornamenty, tvary či proporcie architektúry – a ako si ju autor dômyselne podrobil a pretvoril. Kto pozná Jankovičov výtvarný jazyk, nebude dlho na pochybách. V detailoch orientálnej architektúry objaví stopy človeka, charakteristické pre výtvarníkovu umeleckú tvorbu. Aj myšlienky, ktorými veľmi presne mieril na spoločenské deformácie doby zvanej normalizácia. Aj príbehy človeka, uväzneného v mechanizme doby. A bude obdivovať majstrovstvo, ktorým vytvoril z tlačí svojbytné umelecké diela.

„Z posledných dvoch kresieb sa ďalej vyvinul cyklus architektúr, ktoré som potom robil ďalších šesť alebo osem rokov. Týmito pseudoarchitek­túrami som svojím spôsobom kritizoval stav stavebníctva, ale aj stav spoločnosti a tak ďalej,“ spomenul originálny sochár.

Rovnako ako Kórejský cyklus má Arabský cyklus slovenskú premiéru. Ten prvý takmer dvadsaťštyri rokov od svojho vzniku, ten druhý sa prezentuje až po štyridsiatich rokoch. Len na veľkej Jankovičovej retrospektíve v Slovenskej národnej galérii sa z neho objavili dva či tri listy.

„Odjakživa som vyrábal ležiaky, ak si pamätáte ten pojem zo socializmu. To znamená, že sú to uležané kresby,“ zasmial sa výtvarník, ktorý svojou tvorbou písal zásadné kapitoly slovenského výtvarného umenia od druhej polovice 20. storočia.

Výstava Arabský cyklus Jozefa Jankoviča bude v bratislavskej Roman Fecik Gallery na Zámočníckej ulici do 13. apríla.

debata chyba