Krásnu Hôrku chcú vysťahovať

Hrad Krásna Hôrka, klenot kultúrneho dedičstva Slovenska, ktorý ťažko poškodil sobotňajší požiar, čaká veľké sťahovanie. Hasiči už objekt odovzdali. Po tom, čo v noci z nedele na pondelok tleli trámy pomúrnic a iskry lietali kvôli silnému vetru aj niekoľko desiatok metrov, sa situácia stabilizovala. Napriek tomu došlo na hrade k ďalším škodám.

13.03.2012 13:00
Krásna Hôrka Foto:
Požiar na hrade Krásna Hôrka.
debata

Generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Rastislav Púdelka potvrdil, že v noci z nedele na pondelok sa zrútila časť strešného múru, ktorý prerazil klenbu. „Kým nevieme, v akom stave je statika, môže sa ktorákoľvek časť múrov prepadnúť či spadnúť. Preto je počet ľudí, ktorí sa pohybujú po hrade, obmedzený,“ vysvetlil Púdelka. Kvôli tomu očakávajú príchod dvoch statikov, ktorí posúdia stav múrov. Dodal, že požiaru našťastie uniklo 90 percent exponátov. Zvyšné, ktoré boli v novootvorenej expozícii gotického paláca, boli zničené.

Teoretik umenia Július Barczi včera spresnil, že v ňom bola zničená veľká zbierka historických zbraní zo 16. a 17. storočia. Odborník na pamiatkový odkaz rodu Andrássyovcov, ktorí hrad stáročia zveľaďovali, to uviedol na stránke Krásnohorského Podhradia.

Podľa riaditeľky múzea Betliar Evy Lazárovej by však historické exponáty zasypané sutinou nemali byť vážne poškodené. „Dajú sa opatrne vybrať a zreštaurovať, ak bude treba,“ vysvetlila riaditeľka.

V týchto dňoch prichádza na rad sťahovanie exponátov zbierok do bezpečia, začína sa s inventarizáciou exponátov hradu. Už sa balia prvé, ktoré chce vedenie múzea previezť do bezpečia. Podľa Púdelku pre bezpečnostné pravidlá nemôžu prezradiť miesto, kam budú prevezené.

Hrad nepretržite stráži polícia a armáda. Na pomoc pri odstraňovaní škôd majú prísť príslušníci Záchrannej brigády v Humennom. Úlohou armády bude zabezpečiť provizórne prekrytie striech, aby pre prípadné dažde nedošlo k ešte väčším škodám.

Podľa hovorkyne ministerstva kultúry Evy Chudinovej sa pamiatkari dostali k podrobnému súpisu škôd len včera. Na dnešné popoludnie ohlásilo ministerstvo v obci Krásnohorské Podhradie tlačovú konferenciu, na ktorej plánuje zverejniť predpokladanú sumu škôd a spôsob financovania opráv.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy