Fero Lipták namaľoval sedem hriechov

04.04.2012 08:00
Fero Lipták: Pýcha (výrez)
Fero Lipták: Pýcha (výrez) Autor:

Závisť, hnev, lakomstvo, obžerstvo, smilstvo, lenivosť a pýcha. Sedem hlavných hriechov namaľoval Fero Lipták pre najnovšiu výstavu v dolnokubínskej Oravskej galérii. Divadelný a filmový scénograf, výtvarník aj ilustrátor ich dal aj do názvu - 7 hriechov (alebo POTOPA po nás). A obraz jedného z hriechov otvára každú zo siedmich výstavných miestností.

„Jeho tvorba dokáže človeka pristaviť na zamyslenie, potešiť a niekedy aj rozosmiať. Nechce byť moralitou, len poukázaním, čo zlé by sme robiť nemuseli,“ povedala kurátorka výstavy Eva Ľuptáková. Pripomenula, že Fero Lipták nemá rád, keď sa o jeho obrazoch hovorí ako o výsostne humorných, lebo nie sú len také. Dýchajú však človečinou.

Hľadám vtip a nový nápad
Aj príbehy o hriechoch rozpráva prostredníctvom okatých ľudkov s výraznými nosmi, ktorých veľké hlavy pripomínajú hrče. S očami gombičkami, ktoré sa usmievajú nevinne i potmehúdsky. Rovnako ako príbehy o ľudských trampotách i radostiach či príbehy, vychádzajúce zo slovných hračiek, s ktorými svojimi obrazmi polemizuje. Príbehu o vláčiku zaplnenom pasažiermi dokonca jedna stena nestačí. Keďže je dlhý, pokračuje na ďalšej.

„Do maľovania mi nikto "nekafre“. Nikto mi nehovorí, že mám maľovať iba na zeleno alebo len na červeno. Aj keď to tak na mojich obrazoch vyzerá, že maľujem iba na červeno. Dôležité je, že sú to moje nápady," povedal výtvarník, pre ktorého je voľná tvorba oddychom. „Fascinujú ma úplne bežné jednoduché veci. Ľudia na zastávke, doma, ľudia močiaci si nohy v lavóre. Hľadám v tom odľahčenie, vtip a nový nápad,“ pokračoval Fero Lipták.

Ako prezrádza aj najnovšia výstava, nápadov má na rozdávanie. Neraz mu nestačia plátna či drevené dosky, nápadité príbehy maľuje aj na stoličky, skrine a iné objekty. Vytvára dokonca divadielka aj s bábkami.

„Najlepšie sú obrazy, ktoré vznikajú akoby mimo mňa. Tie, nad ktorými veľa špekulujem, sú vydreté. A najhoršie. Bez nápadu je zbytočné maľovať. Často ma inšpirujú slovné hračky. Niekedy sú moje obrazy skôr kreslené vtipy,“ spomenul výtvarník, ktorý onedlho oslávi päťdesiatku.

Scénografia je robota ako každá iná
Výstava v Oravskej galérii predstavuje aj ďalšie rozmery výtvarnej tvorby Fera Liptáka. „Venujem sa scénografii, kostýmu a občas spravím plagát pre niektorú inscenáciu alebo film,“ skonštatoval autor. „Scénografické návrhy robí nielen pre slovenské, ale najmä pre poľské divadlá,“ pokračovala Eva Ľuptáková.

„Oproti chirurgickým zákrokom, pri ktorých môžu ľudia zomrieť, je scénografia veľká hra. Robota je to však rovnaká ako na železnici či v taxíku. Môj poľský kamarát skladateľ Krzysztof Dermak hovorí: Ak chceš skomponovať skladbu, musíš si sadnúť a odrobiť ju. To neoklameš. A má pravdu,“ spomenul Fero Lipták.

Ako výtvarník sa podpísal pod filmy ako Neha, Všetko, čo mám rád, Orbis Pictus, Krajinka, Slnečný štát, Vášnivý bozk, Jánošík – pravdivá história či Cigán. Za výtvarnú podobu Šulíkovej Záhrady získal sošku Českého leva. Skice, kresbičky, fotografie dekorácií približujú túto časť jeho práce.

„Projekt vznikol náhodou,“ priznala Eva Ľuptáková. Zaujali ju fotografie Islandu, ktoré Fero Lipták zavesil na Facebook, pretože túto krajinu by rada navštívila aj ona. Zareagovala bezprostredne, výtvarníkovi, ktorého poznala len cez jeho tvorbu, ponúkla možnosť urobiť výstavu. A vlastnú koncepciu.

„Výstava Fera Liptáka je určená najmä tým, ktorí sa radi nechajú unášať fantáziou do sveta tajomných príbehov, popretkávaných svojským zmyslom pre humor,“ dodala kurátorka a riaditeľka Oravskej galérie v Dolnom Kubíne Eva Ľuptáková. Výstava 7 hriechov (alebo POTOPA po nás) tam bude do 10. júna.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk