Reprezentatívnu výstavu slovenského výtvarného umenia v GMB predĺžili

Galéria mesta Bratislavy (GMB) v Mirbachovom paláci predĺžila výstavu Zbierka Bohumila Hanzela 1990-2012 do 8. apríla. Tento veľký zberateľ najmä slovenského výtvarného umenia tam poskytol na obdiv verejnosti časť svojej zbierky.

04.04.2012 17:05
Milan Paštéka: V izbe, 1975 - 1976 (výrez) Foto:
Milan Paštéka: V izbe, 1975 - 1976 (výrez)
debata

Podľa kurátora výstavy Ivana Jančára z GMB je Hanzelova zbierka jedna z najprestížnejších na Slovensku, je racionálne a cieľavedome koncipovanou súkromnou kolekciou slovenského výtvarného umenia. Začal ju profilovať dielami autorov slovenskej moderny, z 50. a 60. rokov 20. storočia. Ako Trenčan získal pozoruhodnú zbierku Miloša Alexandra Bazovského.

Z ďalších autorov má viac diel Jana Hálu, pastely a oleje Janka Alexyho, reprezentačné obrazy Martina Benku, Mikuláša Galandu. Vo výbere sú aj diela Gustáva Mallého, Vincenta Hložníka, Edmunda Gwerka, Zoltána Palugyaya, Imra Weinera Kráľa, Karola Ondreičku, Jána Mudrocha. Fenomén slovenského folklóru zastupuje keramikár Ignác Bizmayer, zastúpený je aj jeho určitý protipól, sochár Jozef Kostka. Kvalitná je kolekcia Skupiny Mikuláša Galandu (Vladimír Kompánek, Rudolf Krivoš, Anton Čutek, Andrej Barčík, Milan Paštéka, Andrej Rudavský, Ivan Štubňa a Pavol Tóth).

„Väčšina týchto diel by bola ozdobou hociktorej galérie,“ potvrdil Jančár, ktorý vybral aj tvorbu solitérnych osobnosti (Agnesa Sigetová, Viera Kraicová, Viera Žilinčanová, Michal Jakabčic, Mária Rudavská).

Výstavu dopĺňa rovnomenná kniha s množstvom textu od popredných odborníkov na výtvarné umenie – Kataríny Bajcurovej zo Slovenskej národnej galérie a Jána Abelovského z aukčnej spoločnosti SOGA. Kniha obsahuje asi 450 diel a výber z nej – 123 obrazov a sôch – je na výstave.

debata chyba