Fínsko si na Guggenheima netrúfa

Kým mnohé európske múzeá s dlhoročnou tradíciou v súčasnej finančnej neistote bojujú o holú existenciu, americký Guggenheim by rád expandoval. Vo fínskych Helsinkách však najprestížnejšia sieť galérií na svete zelenú nedostala. Proti projektu výstavby jeho v poradí už šiestej pobočky hlasovalo až osem z pätnástich mestských zastupiteľov. Podľa slov fínskeho ministra kultúry Paava Arhinmakiho by to za aktuálnych okolností nebolo fér voči fínskym daňovým poplatníkom.

04.05.2012 12:00
Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Foto:
Guggenheimovo múzeum v New Yorku.
debata

Podobne ako mnohé ďalšie európske krajiny aj Fínsko čelí finančnému prepadu. A hoci by pobočka slávneho Guggenheima do mesta mohla prilákať viac turistov, podporiť dnes stavbu budovy v hodnote 140 miliónov eur Fíni nepovažujú za správne rozhodnutie. „V prvom rade stojí za zváženie, či by fínsky daňoví poplatníci mali financovať bohatú medzinárodnú nadáciu,“ vyjadril svoju skepsu k projektu Arhinmaki. Medzi oficiálnymi príčinami jeho zamietnutia potom figurovali najmä obavy z prevádzky a nákladov galérie.

Guggenheimovo múzeum sídliace v New Yorku má pobočky aj v španielskom Bilbau, talianskych Benátkach, nemeckom Berlíne a najnovšie tiež v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Helsinki si údajne vybrali pre ich bohatú tradíciu v umení a dizajne, ale aj pre absenciu komplexnej zbierky moderného umenia v meste. Nadácia Guggenheim mala už tiež vyhliadnuté atraktívne miesto v novorozvinutej prístavnej časti škandinávskej metropoly. Múzeum malo svoje brány otvoriť v roku 2018. Ako však médiá informoval riaditeľ nadácie Richard Armstrong, myšlienky na Helsinki sa Guggenheim celkom nevzdáva ani po tomto neúspechu.

debata chyba