Skartovaný Banksyho obraz vydražili za rekordných takmer 22 miliónov eur

Aukčný dom Sotheby's vo štvrtok večer vydražil v Londýne dielo tajuplného pouličného umelca Banksyho za rekordných takmer 18,6 milióna libier (v prepočte 21,9 milióna eur). Išlo o skartovaný obraz, ktorého hodnota po čiastočnom zničení narástla až dvadsaťnásobne.

16.10.2021 06:00
Banksy Foto:
Záber z dražby, kde sa polovica Banksyho obrazu skartovala.
debata (2)

Pouličný umelec v roku 2018 ohromil svet umenia, keď sa jeho dielo s názvom Dievča s balónikom v Londýne zničilo bezprostredne po skončení aukcie. Obraz sa vtedy predal za jeden milión libier. Plátno následne pred očami desiatok ľudí prešlo tajnou skartovačkou ukrytou v ráme vo viktoriánskom štý­le.

Hoci umelec plánoval plátno zničiť celé, nestalo sa tak. Mechanizmus sa zasekol a spodná polovica plátna zostala visieť, zatiaľ čo v ráme zostal červený balónik na bielom pozadí.

V súčasnosti sa dielo nazýva Láska je v koši (Love is in the Bin). Podľa predstaviteľa aukčného domu, ide o jeden z najznámejších umeleckých počinov uplynulých rokov.

„Sú to už takmer tri roky, odkedy sa udial jeden z najgeniálnejších momentov súčasného umenia, ktorý sa zapísal do aukčnej histórie,“ povedal pre agentúru APF Alex Branczik zo Sotheby's.

Britain Banksy Čítajte viac Banksyho vydražili za milión. Dielo sa potom samo skartovalo

„Banksymu nie je cudzia tvorba palcových titulkov v novinách a táto najnovšia kapitola jeho príbehu uchvátila celý svet – môžeme len hádať, s čím príde nabudúce,“ dodal Branczik, ktorý má v aukčnom dome na starosti dražby súčasného umenia.

Štvrtková dražba prebehla v londýnskom sídle Sotheby's. Trvala len desať minút a osobne, prostredníctvom telefónu alebo internetu sa do nej zapojilo deväť záujemcov. Konečná suma, ktorá zahŕňa aj daň, trojnásobne prevýšila najvyššiu odhadovanú kúpnu cenu.

Streetartový umelec Banksy sa o senzáciu postaral aj v marci tohto roka, keď sa jeho dielo na počesť zdravotníkov v aukčnom dome Christie's v Lon­dýne vydražilo za rekordných 16,75 milióna libier (19,4 milióna eur).

Štvrtková aukcia predstavuje prekonanie tohto rekordu. Zničené dielo Láska je v koši sa tak stalo doteraz najhodnotnejším dielom umelca, ktorého skutočnú identitu pozná len zopár ľudí.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dražba #obraz #umenie #Banksy