Ponitrianske múzeum predstaví obdobie pred príchodom Slovanov

Obdobie pred príchodom Slovanov na Ponitrie dokumentuje výstava Germáni a ich kultúra, ktorú pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre. Partermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj a Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre.

02.11.2021 15:00
debata

Záujemcovia ju môžu navštíviť od 2. novembra do konca tohto roka. Výstava sa sústreďuje na dôležitú archeologickú lokalitu v Nitre-Párovských Hájoch, v údolí Valy-Dolina.

Záchranný výskum náleziska vyvolala výstavba viacerých vetiev plynovodu v rokoch 1985 až 1986 a 1994 – 1995. Dovedna sa preskúmalo viac ako 200 objektov, potvrdila kurátorka výstavy Jaroslava Ruttkayová.

Najväčšia osada fungovala na tomto mieste v dobe rímskej a dobe sťahovania národov, od polovice 3. storočia do polovice 5. storočia. V tom čase tu žili Germáni. Historické písomné pramene udávajú na území západného Slovenska kmene Kvádov.

Objavili ju archeológovia Karol Pieta a Matej Ruttkay z Archeologického ústavu SAV. Na ploche 3 500 štvorcových metrov preskúmali 90 objektov rôznej funkcie, medzi nimi obydlia, výrobné objekty aj hospodárske stavby.

Osada v Nitre-Párovských Hájoch patrila do siete germánskych sídlisk v predpolí Rímskej ríše. Fungovala nepretržite od polovice 3. storočia do polovice 5. storočia. Po odchode germánskych kmeňov zostala niekoľko storočí ľudoprázdna a opätovne ju osídlili až Slovania v 9. storočí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nitra #výstava #múzeum #Ponitrianske múzeum