Ľubomír Kellenberger sa narodil 23. novembra 1921 v Bratislave, ale detstvo strávil v Modre, kde navštevoval aj základnú školu. Stredoškolské štúdia absolvoval v Novom meste nad Váhom a v Bratislave, kde zmaturoval na gymnáziu. Po maturite a na želanie matky začal študovať na Vysokej škole obchodnej, odkiaľ však zakrátko odišiel na Slovenskú technickú univerzitu, kde sa zapísal na oddelenie kreslenia a maľovania u profesorov Jána Mudrocha a Jozefa Kostku.
Štúdium pre druhú svetovú vojnu prerušil, ale po jej skončení pokračoval na Českom vysokom učení technickom (ČVUT) v Prahe u Cyrila Boudu a Karla Lidického. Od roku 1948 pôsobil ako profesionálny výtvarník v Bratislave.
Čítajte viac Veselá aj smutná paleta Ľubomíra KellenbergeraAko výtvarník spolupracoval s detským časopisom Slniečko a pre vydavateľstvo Mladé letá ilustroval takmer 25 kníh z domácej a svetovej tvorby pre deti a mládež. Popri dielach Márie Rázusovej (Kozliatka), Márie Haštovej (Zo starej horárne), Ľuda Ondrejova (Africký zápisník, Rozprávky z hôr, Príhody v divočine, Zbojnícka mladosť), Ľudmily Podjavorinskej (Kmotrovia figliari), Ľubomíra Feldeka (Na motýlích krídlach) vytvoril aj ilustrácie ku knihám Marka Twaina (Dobrodružstvá Huckleberryho Finna), Ericha Kästnera (Emil a detektívi) či Daniela Defoa (Dobrodružstvá chýrneho piráta, kapitána Singletona). Známy je aj jeho cyklus kresieb Môj vínorodný kraj.
Unikátne sú tiež Kellenbergerove grafiky a kresby z ciest po Vietname a Číne, ale aj diela s vinohradníckou tematikou ako Posledná lajtra, alebo čierno-biely linoleorez Muž s bremenom. V jeho kresbách ceruzou, perom, štetcom a tušom sú zastúpené mnohé osobnosti slovenskej kultúry.
Originálny výtvarník Ľubomír Kellenberger zomrel 13. apríla 1971 vo veku 49 rokov. Za celoživotnú tvorbu pre deti a mládež dostal v roku 1971 Cenu Fraňa Kráľa. Cenu Cypriána Majerníka mu udelili v roku 1972 in memoriam. Výtvarnému umeniu sa venuje aj jeho syn Martin Kellenberger.