Ide o dejiny územia Slovenska v 1. až 4. storočí, keď sa nachádzalo v susedstve Rímskej ríše – z malej časti bolo dokonca jej priamou súčasťou. Záujemcovia ju môžu navštíviť v režime OP (očkovaní a tí, čo prekonali covid).
Na Slovensku sa v tomto období stretávali dve odlišné kultúry – rímska a germánska, a zároveň išlo o pole významných politických udalostí, ako napríklad markomanských vojen. Zaujímavosťou je, že v tomto čase o našom území písali aj rôzni antickí autori.
Výstava vznikla pri príležitosti 2¤000. výročia Vanniovho kráľovstva a úspešnej nominácie slovenských lokalít do Zoznamu UNESCO v rámci zápisu Dunajská Limes – západná časť. Nachádza sa na nej takmer 250 rôznych predmetov vrátane mincí či vzácnych predmetov z tzv. kniežacích hrobov. Artefakty dodalo šestnásť domácich a zahraničných inštitúcií, ktorých výsledky výskumov rímskej doby na Slovensku priniesli poznatky v medzinárodnom kontexte. Výtvarno-priestorové riešenie v netradičnom poňatí predstavuje presun Rimanov naprieč územím a ich príchod na stredný Dunaj.
Čítajte viac Kúsok antiky máme aj na Slovensku. Je pamiatkou UNESCOVýstava je členená na päť okruhov: Slovensko v susedstve Rímskej ríše, Život v provincii Panónia na príklade Gerulaty a jej zázemia, Devín v rímskej dobe, Susedia Germáni a Epilóg na hranici s prezentáciou dejín výskumu rímskej doby v minulosti.
Na zrealizovaní výstavy sa podieľal autorský kolektív pracovníkov Slovenského národného múzea – Historického múzea a Archeologického múzea, Archeologického ústavu SAV, Múzea mesta Bratislavy, Podunajského múzea v Komárne a Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave.
V júni vyšla k výstave interaktívna kniha pre žiakov. Usporiadatelia pripravujú odborný slovensko-anglický katalóg, ktorý by mali vydať ešte tento rok. Výstava Rimania a Slovensko potrvá do 30. júna 2022.