Na projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných našli riešenie

Financovanie projektu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných, ktorý mohol v roku 2021 pokračovať len s obmedzenými zdrojmi, bude v nasledujúcom dvojročnom období zabezpečený prostredníctvom relokácie nevyužitých eurofondov. Informovala o tom ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

04.01.2022 17:00
1 ZAMEK SPISSKY HRAD, PR, nepouzivat
Horný hrad Spišského hradu rekonštruujú od leta 2021.
debata

„Na riešení sme pracovali už od momentu, keď sme vedeli, že nemôžeme rátať s prostriedkami, ktoré na mzdy a odvody nezamestnaných poskytovalo predtým Ministerstvo práve, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Napokon sme ho našli, na dva roky zabezpečíme financie prostredníctvom nevyužitých eurofondov, pôvodne určených na iný účel,“ uviedla Milanová. Podrobnejšie informácie zverejní ministerstvo neskôr.

Projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva funguje od roku 2011. Doteraz sa prostredníctvom neho podarilo rekonštruovať 45 hradov.

V predchádzajúcich rokoch kombinoval projekt dotačné zdroje Ministerstva kultúry (MK) SR a ministerstva práce, ktoré refundovalo mzdu a odvody zapojených nezamestnaných. MK v rámci programu Obnovme si svoj dom poskytovalo ročne vyše 12 miliónov eur, MPSVR preplácalo náklady v objeme približne 3,5 milióna ročne.

Keď MPSVR avizovalo, že na pokračovanie nemá disponibilné zdroje, MK začalo hľadať alternatívne riešenia. Zo svojho rozpočtu napokon vyčlenilo ďalší milión eur, aby projekt v obmedzenej podobe mohol fungovať. Časť prostriedkov poskytlo v roku 2021 aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v rámci výzvy na podporu regionálneho rozvoja.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rekonštrukcia #hrady #Ministerstvo kultúry #Natália Milanová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy