Výstava na Bratislavskom hrade predstavuje diplomatov, ktorí zachraňovali Židov

Výstavu pod názvom Nad rámec povinností otvorili vo štvrtok v galérii na západnej terase Bratislavského hradu. Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum židovskej kultúry v Bratislave a Múzeum holokaustu v Seredi si ňou pripomenuli Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (27. januára).

28.01.2022 15:00
Raoul Wallenberg Foto: ,
Jedným z najväčších záchrancov Židov bol aj švédsky diplomat Raoul Wallenberg, ktorý počas vojny pôsobil v Budapešti.
debata

„V roku 1945 oslobodili táborový komplex Auschwitz-Birkenau, v ktorom zavraždili približne 1,1 milióna ľudí. Takmer milión z nich boli Židia, ktorí sa stali súčasťou takzvaného ‚konečného riešenia‘. Znamenalo to, že faktom samotného narodenia boli odsúdení na smrť,“ povedal Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi.

Toto múzeum si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomenulo aj vernisážou fotografickej výstavy Sedmoro požehnaní o živote ultraortodoxnej židovskej komunity, ktorej autorom je fotograf Jindřich Buxbaum. Jeho otec je jedným z tých, ktorí prežili tábor Auschwitz. Záujemcovia si ju môžu pozrieť do 28. marca v Múzeu holokaustu v Seredi.

Výstavu Nad rámec povinností pripravilo SNM v spolupráci s Veľvyslanectvom štátu Izrael na Slovensku. Vytvorilo ju ministerstvo zahraničných vecí štátu Izrael s odbornou podporou a výskumom odborných zamestnancov Pamätníka Jad Vašem v Jeruzaleme.

„Mapuje diplomatov, ktorí počas druhej svetovej vojny riskovali svoju kariéru a život, pričom pracovali proti výslovnému príkazu svojich vlád s cieľom zachrániť životy prenasledovaných a vraždených Židov. To znamená – konali nad rámec povinností, preto nesie výstava tento názov,“ priblížil Korčok expozíciu, ktorá je kombináciou textov a fotografií opisujúcich a zachytávajúcich obdobie druhej svetovej vojny.

Nicholas Winton Čítajte viac Winton so záchranou detí v USA nepochodil

Jad Vašem doteraz ocenilo titulom Spravodlivý medzi národmi 36 diplomatov. Medzi nimi je aj Slovák Ján Spišiak. V rokoch 1940 až 1944 bol veľvyslancom Slovenskej republiky v Maďarsku a pomáhal židovským spoluobčanom v získavaní dokumentov, ktoré mnohým z nich zachránili život.

„Aj týmto veľvyslancom a členom diplomatických zborov, odvážnym a výnimočným ľuďom, ktorí neúnavne pomáhali vydávaním pasov, víz a ochranných dokumentov, vďačia za svoj život tisíce Židov,“ upozornili autori výstavy.

Jedným z tých, ktorí prežili holokaust, bol profesor Pavel Traubner. Ten na vernisáži prehovoril za prenasledovaných Ži­dov.

„Vyzývam všetkých svojich spoluobčanov, aby sme sa postavili na odpor neofašizmu a neonacizmu, ktoré sa šíria Európou. Nebojím sa o seba ani svoje deti. Nedovolím však, aby moje tri nádherné vnúčatá niekto naložil do dobytčieho vagóna,“ uviedol Traubner, ktorý sa dlhodobo angažuje v boji proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii.

Výstava na Bratislavskom hrade potrvá do 3. februára.

debata chyba
Viac na túto tému: #holokaust #židia #výstava #diplomati #Slovenské národné múzeum