Ide o exteriérovú výstavu, ktorá v úvode návštevníkovi približuje nacistickú rasovú politiku a prenasledovanie Sintov a Rómov. Venuje sa genocíde rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Osvienčim-Brezinka.
„Výstava reflektuje konkrétne kroky, ktoré uskutočnil slovenský štát v oblasti protirómskej politiky. Od zavádzania pracovnej povinnosti, cez reštrikcie v každodennom živote, propagandu namierenú proti Rómom až po represálie po vypuknutí Slovenského národného povstania,“ uviedol autor výstavy, historik Matej Beránek.
Čítajte viac Romista Rastislav Pivoň: Kočovní Rómovia boli odolnejšíZáverečná časť je zasa zameraná na protirómsku politiku slovenského štátu v období rokov 1939 až 1945.
„Zanedbávanie genocídy Rómov počas holokaustu prispelo k predsudkom a diskriminácii, ktoré mnohé rómske komunity stále zažívajú,“ doplnil vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok.
Organizátormi výstavy sú Centrum tradičnej kultúry v Myjave, Múzeum SNR a Múzeum holokaustu. Výstava bude v exteriéroch myjavského múzea sprístupnená do 31. marca.