V Prahe otvoria najväčšie retro múzeum v Česku

Ako bola zariadená kuchyňa a obývačka pred 40 či 50 rokmi? Čo si vtedy zákazník mohol kúpiť v bufete? Ako vyzerala školská trieda? Aká bola v tom čase móda, na akých autách sa jazdilo a aké kultúrne podujatia ľudia navštevovali? S tým všetkým sa záujemcovia môžu oboznámiť v novom Retro múzeu, ktoré v máji tohto roka otvoria v pražskom obchodnom dome Kotva. Pripravovaná expozícia bude najväčšia svojho druhu v Českej republike.

31.03.2022 12:00
debata
Takto vyzerá v retro múzeu socialistický bufet. Foto: Retro muzeum Praha
Retro múzeum Takto vyzerá v retro múzeu socialistický bufet.

Cieľom projektu je zmapovať dizajn, trendy a bežný život v 70. a 80. rokoch minulého storočia v bývalej ČSSR. Podľa organizátorov by mal návštevníkov nápaditým a atraktívnym spôsobom previesť vtedajšou dobou.

Minulý režim však nebude pripomínať s nostalgiou či ideologicky, naopak, zámerom je, aby ho výstava ukázala vo všetkých jeho podobách. Autori preto zdôrazňujú i jej vzdelávaciu úlohu a zvláštnu pozornosť venujú tiež komunistickej propagande či disidentom.

muzeum vtedy nakupne kosiky Čítajte viac Nové múzeum priblíži život za socializmu

„Radi by sme mladším generáciám priblížili toto obdobie a starším generáciám pripomenuli, aké to bolo žiť v Československu 70. a 80. rokov. Veríme, že múzeum bude pre návštevníkov zaujímavé a svojou interaktivitou aj svojím spôsobom jedinečné,“ uviedol Robert Vůjtek, predseda spolku Art Salon S, ktorý je zakladateľom múzea.

Táto organizácia už v minulosti pripravila asi štyridsať úspešných výstav v Česku a stojí aj za expozíciami Retro 70. a 80. rokov alebo „Retro biják“ v tzv. tancujúcom dome v Prahe.

Retro múzeum priblíži každodenný život v... Foto: Retro múzeum Praha
Retro múzeum Retro múzeum priblíži každodenný život v bývalej ČSSR.

V depozitári nového múzea sa už nazhromaždilo zhruba 12-tisíc rôznych predmetov. Väčšinu z nich autori výstavy získali vďaka národnej zbierke v roku 2018, niektoré unikátne exponáty aj pomocou aukcií.

Retro múzeum bude sídliť na štvrtom, najvyššom, poschodí obchodného domu Kotva, čo je architektonicky významná budova (kultúrna pamiatka) na Námestí republiky v centre Prahy. Pre exponáty tam vyhradili rozsiahle priestory s rozlohou viac ako 2 000 štvorcových metrov.

Samoobsluha Čítajte viac Vitajte v samoobsluhe! Ako sa nakupovalo za socializmu

Výstava bude prezentovať najmä bývanie, obliekanie, stravovanie a trávenie voľného času v socialistickom Československu počas normalizácie.

„Veríme, že práve zachytením každodennosti priblížime túto dobu aj tým, ktorí ju nezažili,“ uzavrel Vůjtek.

Retro vybavenie kuchyne. Foto: Retro múzeum Praha
Retro múzeum Retro vybavenie kuchyne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Praha #retro #výstava #múzeum