V inscenácii Biblia čítal herec vybrané príbehy zo Starého a z Nového zákona a vzápätí ich aj výtvarne tlmočil pred očami divákov. Na scéne stálo s ním vždy veľké plátno, na ktoré Kukura maľoval svoje pocity a predstavy z biblických príbehov. Bola to úžasná príležitosť pre herca aj pre divákov – on mohol viac ukázať a oni mohli vidieť zrod umeleckého diela. Na hudobno-výtvarnej performancii spolupracovala s divadlom aj Slovenská filharmónia.

Toto unikátne predstavenie v Divadle Aréna režíroval Rastislav Ballek, ktorý vie inscenovať aj neviditeľné a vie vybrať vždy správneho herca. Vedel, že Kukura má viac talentov a že sa v ňom skrýva aj maliar. Obrazy, ktoré maľoval počas predstavenia Biblia, nie sú totiž iba dekoráciou alebo nacvičeným výtvorom. Herec na každej repríze namaľoval nový pôsobivý obraz!

Divadelná atmosféra
Tie maľby majú v sebe dynamiku, veľkú tému a aj veľké tajomstvo. To všetko vložil Kukura do svojich diel, ktoré teraz môžu diváci vidieť v Tatranskej galérii v Poprade. Je to skvelá príležitosť práve v čase pred Veľkou nocou. Pôsobí sviatočne a vyjadruje myšlienku, že aj svet je umelecké dielo, ktoré sa stále dotvára a vykupuje bolesťou. Skrátka – od stvorenia ku krížu je blízko a treba na to silu. Na výstave ju možno načerpať.

Veď súčasné príbehy sa ponášajú na biblické, dnešný svet je však ešte komplikovanejší a bezradnejší. Hľadanie kontinuity medzi dneškom a dávnou minulosťou môže byť však kľúčom k zlepšeniu. Hru Biblia, ktorá zrodila tento cyklus obrazov, uvádzali v Divadle Aréna s podobnými ambíciami. Aj ten, kto predstavenie nevidel, môže mať teraz silný zážitok. V obrazoch zostala divadelná atmosféra a je v nich aj sám Kukura.
Sila obrazov
Keď tento cyklus vznikal, novodobé ľudské utrpenie predstavovala pandémia, ktorá ľudí prekvapila, lebo si mysleli, že to je niečo v modernom svete nemožné. Ukázalo sa ale, že ľudstvo môže postihnúť ešte aj iná morová rana – vypukla vojna na Ukrajine. Priam symbolicky teda vyznieva, že v Tatranskej galérii v Poprade možno vidieť zároveň s Kukurovými obrazmi aj výstavu Kataklizmy Romana Rembovského.

Tento umelec sa narodil v roku 1977 v Rivne na Ukrajine, ale žije na Slovensku. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa rodina Rembovských vrátila do vlasti jeho mamy. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u Jána Bergera, ako aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Ľudovíta Hološku. Pôsobí ako pedagóg Školy umeleckého priemyslu v Ružomberku. Kurátorka výstavy Anna Ondrušeková uvádza, že už pri svojej prvej výstave v Tatranskej galérii v Poprade vyjadril Rembovský svoj názor na poslanie maliara. Mal by sa vraj držať, pokiaľ ide o tvorbu, sám, v izolácii, aby tvoril inak ako ostatní. Aj Rembovský sa dopracoval k jedinečnosti, ale v obsahu sa zhoduje s Kukurom – kataklizmy, krížové cesty, úskalia tvorby, to všetko chce silu. Obaja ju namaľovali.