Trojvýstava: Augustínovci zdedili talent po praslici

Na vernisáži výstavy Farby a tiene v bratislavskej Zoya Gallery na Ventúrskej ulici bolo asi 300 ľudí a to nielen vďaka tomu, že sa uvoľnili protipandemické opatrenia: Diela Boženy, Andreja a Martina Augustínovcov majú veľa priaznivcov a zasahujú viaceré generácie. Ide totiž o práce matky a synov. Rodina Augustínovcov je v slovenskom umení známa, kultúrna verejnosť ich pozná ako suverénnych autorov, ale aj ako tím.

12.04.2022 07:00
debata
Božena Augustínová: Jeseň Foto: Pravda, Ivan Karlík
Božena Augustínová Božena Augustínová: Jeseň

Na počesť Boženy Augustínovej synovia pomáhajú organizovať aj Medzinárodné trienále textilu (vlani bolo už šieste). Trienále má svetovú úroveň a vďaka nemu Boženu Augustínovú vníma publikum najmä ako autorku textilných obrazov. Súčasná výstava je teda aj určitým prekvapením, lebo prezentuje Augustínovej menej známe obrazy. Prekvapí aj rozsah výstavy a jej citlivý scenár – prehliadka má viacero miest, kde graduje a s čerstvou silou osloví.

Martin Augustín: Dotyk Foto: Pravda, Archív Augustínovcov
Martin Augustin Martin Augustín: Dotyk

Návštevník má pocit, ako keby sa ocitol pri prameni mocného toku. Základný prameň Boženy Augustínovej zmocnel nielen do vlastného prúdu, ale aj do diela jej synov Andreja a Martina. Je veľmi zaujímavé vidieť práce všetkých troch pod jednou strechou. Ukazujú sa spoločné východiská, ale aj to, čo je pre umelca najdôležitejšie – objavenie vlastnej cesty. A tak v každej z troch časti výstavy nachádzame svojbytnú osobnosť.

Andrej Augustín: Simonettina voľba Foto: Pravda
Andrej Augustín Andrej Augustín: Simonettina voľba

Keby sme však chceli nájsť spoločného menovateľa tvorby Augustínovcov, bola by to figúra, ale poriadne „prehmataná“, v najrozličnejších polohách, situáciách a kožiach. Od bytosti ovenčenej ružami, s tichým úsmevom po postavu blízku zvieraťu, zubatú, ušatú, chlpatú. Niektoré obrazy sú ako ikony so zlatým pozadím, iné provokujú na čiernej, vynímajú sa pod slepačími horami a vyskytujú sa aj v iných rozprávkových či absurdných súvislostiach.

Martin Augustín: Záhradná slávnosť I. Čítajte viac Martin Augustín: V hlave mám veľa žien. Vstúpte do Ateliéru tajomstiev

Zaujme napríklad dominantný portrét starenky v šatke a s rukami v lone z dielne Boženy Augustínovej. Bielou tvárou pripomína míma, vyvoláva pokoj aj varovanie zároveň. Znepokojujúce otázky cítiť zo všetkých obrazov a hoci je prehliadka výstavy predovšetkým príjemným estetickým zážitkom, núti k úvahám. Je tam veľa citu, ale aj irónie, humoru a odstupu. Výstava sa volá Farby a tiene, ale hodil by sa aj názov Rozum a cit.

Autorka Božena Augustínová
Autorka Božena Augustínová
+8Autorka Božena Augustínová

Na výstave je viac ako 50 olejomalieb, Andrej Augustín vystavuje aj keramiku, na ktorej sú jeho výtvarné motívy. Martinova kolekcia vrcholí zasa oltárom s názvom Nečakaj ma na kolenách, ktorý je súčasťou väčšieho cyklu. Kurátorom výstavy je Ľudovít Petránsky (nedávno vydal monografiu Martina Augustína) a na vernisáži prehovoril aj básnik Kamil Peteraj, ktorý tvorí s Martinom Augustínom pracovný tandem (nedávno im vyšla kniha Sen menom láska). Kamil Peteraj povedal, že výstava evokuje pocit bezpečia pod krídlami matky. Návštevník to aj naozaj pocíti. Farby a tiene budú v Zoya Gallery do 26. júna.

Kamil Peteraj a Martin Augustín Čítajte viac Kamil Peteraj a Martin Augustín stvorili Sen menom láska

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Martin a Andrej Augustínovci