Stredoveké maľby na Gemeri a v Malohonte získali Značku Európske dedičstvo

Stredoveké nástenné maľby na Gemeri a v Malohonte získali prestížne ocenenie Značka Európske dedičstvo (European Heritage Label). Európska komisia ho udeľuje lokalitám symbolizujúcim spoločnú európsku históriu, kultúru a hodnoty, na ktorých stojí európska integrácia.

29.04.2022 14:00
výstava stredoveká maľba Foto: ,
Snímky z výstavy Stredoveká nástenná maľba, ktorá sa konala v roku 2008 košickom Dome umenia. Väčšina malieb je z kostolov na Gemeri. Pôvodná výstava už bola vo viacerých mestách Európy vrátane Štrasburgu.
debata

„Ocenenú slovenskú lokalitu Stredoveké nástenné maľby na Gemeri a v Malohonte tvorí súbor 12 ranogotických kostolov s unikátne zachovanou kolekciou stredovekých nástenných malieb, ktoré predstavujú výnimočný doklad internacionálneho charakteru európskeho umenia a živých kultúrnych kontaktov naprieč Európou už v dávnej minulosti,“ priblížila Anna Tuhárska z Pamiatkového úradu SR.

Upútavka na dokument RTVS o nástenných maľbách

Súčasťou ocenenej lokality sú kostoly v Rimavskej Bani, Rimavskom Brezove, Kyjaticiach a Kraskove v rámci Rimavského okruhu, kostol v Chyžnom, Kameňanoch, Rákoši a rotunda v Šiveticiach v rámci Jelšavského okruhu a kostol v Koceľovciach, Ochtinej, Plešivci a Štítniku v rámci Štítnického okruhu.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone, Čítajte aj V dedičstve UNESCO máme sokoliarstvo, kandidujú lipicany

Eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová uviedla, že kultúrne dedičstvo je „dušou Európy“. „Tieto nádherné miesta stelesňujú našu bohatú históriu, sú geografickým prejavom toho, kým sme. Miesta so značkou Európske dedičstvo patria medzi najväčšie dary, ktoré môže Európa ponúknuť a našou povinnosťou je zachovať ich za každú cenu,“ odkázala.

Reportáž - Klenot regiónu Gemer-Malohont

Značka Európske dedičstvo sa udeľuje budovám, dokumentom, múzeám, archívom, pamiatkam alebo udalostiam, ktoré zohrali dôležitú úlohu pri vytváraní dnešnej Európy. Jej cieľom je zlepšiť porozumenie a uznanie spoločného a rôznorodého dedičstva EÚ zo strany občanov a najmä mladých ľudí. Štvrtkovým rozhodnutím sa celkový počet lokalít, ktoré sú držiteľmi značky Európske dedičstvo, zvýšil na 60. História značky Európske dedičstvo siaha do roku 2005, keď vznikla ako medzivládna iniciatíva 19 európskych krajín, ku ktorej sa vtedy nomináciou štyroch lokalít pripojila aj Slovenská republika.

Rímske hry Čítajte aj Rímske hry v novej slovenskej lokalite UNESCO
debata chyba
Viac na túto tému: #Európske dedičstvo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy