V Košiciach otvorili výstavu Elektrovek – 200 rokov elektrotechniky

Slovenské technické múzeum (STM) na košickej Hlavnej ulici otvára novú expozíciu s názvom Elektrovek – 200 rokov elektrotechniky. Vystavuje na nej zbierkové predmety dokumentujúce vývoj rôznych odborov elektrotechniky, ktoré v rámci svojho pôvodného účelu človeku v minulosti uľahčili prácu, bežný život alebo slúžili na oddych. TASR o tom informoval autor expozície Peter Drozd.

14.05.2022 10:00
debata
Slovenské technické múzeum otvorilo novú expozíciu s názvom Elektrovek - 200 rokov elektrotechniky
Prezentované predmety dokumentujú vývoj vedy, výroby, techniky a priemyslu v kontexte vývoja elektrotechniky na území bývalého Československa, respektíve Rakúsko-Uhorska, od druhej polovice 19. storočia po začiatok 21. storočia.
Na výstave Elektrovek - 200 rokov... Foto: TASR, František Iván
Košice STM výstava elektrovek KEX Na výstave Elektrovek - 200 rokov elektrotechniky v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach návštevníci uvidia rôzne elektrotechnické výrobky, ktoré človeku v minulosti uľahčovali alebo spríjemňovali život.

Expozícia podáva informácie o snahách a výsledkoch práce vynálezcov, výskumníkov, vývojárov či výrobných podnikov, ktorí na území štátnych celkov, do ktorých v danej dobe patrilo dnešné Slovensko, úspešne aplikovali poznatky elektrotechniky do reálneho života. „Expozícia je hmatateľným dôkazom, že elektrotechnické výrobky na našom území nezaostávali za vývojom vo svete,“ uvádza STM.

výstava tradícia netradične: Drevo rapkac da Vinci Čítajte aj Aká bude Noc múzeí a galérií?

„Cieľom nebolo zamerať sa na úzku oblasť elektrotechniky, ktorá by mohla vyvolať u návštevníka expozície pocit stereotypu exponátov, ale z obsahovo bohatej múzejnej dokumentácie, ktorú STM v zbierke elektrotechniky počas predchádzajúcich desaťročí sústredilo, ukázať čo najviac zaujímavých artefaktov z čo najširšej oblasti elektrotechniky,“ spresnil Drozd s tým, že v novej expozícii našli svoje miesto viaceré unikáty zo zbierkového fondu STM.

Noc múzeí a galérií 2022 Čítajte aj Noc múzeí a galérií bude tento rok opäť naživo

Ide napríklad o šifrovací stroj Enigma, prvý telefón v štýle Art Deco, spartakiádny gramofón GE 5, jediný československý drôtofón Paratus, slovenský národný prijímač Telefunken 143GW, prvý československý televízor Tesla či počítače československej výroby.

Slovenské technické múzeum (STM) na košickej... Foto: TASR, František Iván
Košice STM výstava elektrovek Slovenské technické múzeum (STM) na košickej Hlavnej ulici otvorilo novú expozíciu s názvom Elektrovek – 200 rokov elektrotechniky.

Osobitné miesto v novej expozícii má téma Slovenské/svetové osobnosti – Jozef Murgaš a Štefan Anián Jedlík, a to ako odkaz osobností pôvodom zo Slovenska, ktoré ovplyvnili celosvetový vývoj vedy a techniky.

Novú expozíciu pripravovali od roku 2020, verejnosti je sprístupnená od piatka 13. mája.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské technické múzeum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy