Upír Nosferatu ožil na Oravskom hrade. Pripomína ho výstava

Návštevníci Oravského hradu si môžu do konca augusta prezrieť výstavu študentských grafických prác pod názvom Upír Nosferatu, ktorú nainštalovali v Citadele. Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava ju pripravilo v spolupráci so Spojenou strednou umeleckou školou v Nižnej nad Oravou.

17.06.2022 15:00
Nosferatu Foto:
Snímka z filmu Nosferatu.
debata (1)

Ako informovala riaditeľka múzea Mária Jagnešáková, ide už o druhú spoločnú výstavu študentov spojenej umeleckej školy na Oravskom hrade. Je venovaná 100. výročiu sfilmovania nemého čiernobieleho hororového príbehu Nosferatu – Symfónia hrôzy, ktorý vychádza z románu Drakula.

V roku 1922 použil nemecký režisér Fridrich Wilhelm Murnau skalnú pevnosť Oravského hradu ako filmovú kulisu.

Nosferatu Čítajte viac Slávny upír má 100. výročie. Nosferatu sa natáčal aj na Slovensku

Výstava diel podľa riaditeľky prináša prienik do fantázie študentov. Pozostáva z kolekcie viac než 40 grafických prác, ktorej jadro tvorí filmový grafický plagát.

Oravský hrad Foto: Eva Štenclová, Pravda
Oravský hrad Oravský hrad

„Vizuál predáva, preto je veľmi dôležité mať okrem zaujímavého obsahu aj údernú grafiku. Príťažlivé námety, zaujímavé grafické riešenia, zapamätateľný rukopis, vizuálne a funkčné spracovanie, to všetko v sebe zahŕňa grafický dizajn, ktorému sa študenti venujú,“ povedala Jagnešáková.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #výstava #Oravský hrad #Upír Nosferatu