Do Trenčína sa po štyroch storočiach vrátila uhorská kráľovská koruna

Do Trenčína sa po štyroch storočiach vrátila uhorská kráľovská koruna. Originál koruny je v Budapešti, v trenčianskom klenotníctve vystavili repliku, ktorú vyrobili slovenskí klenotníci. V polovici júla ju ponúknu na obdiv širokej verejnosti na Trenčianskom hrade.

29.06.2022 14:00
debata
Video

Svätoštefanská koruna má podľa historika Trenčianskeho múzea v Trenčíne Tomáša Michalíka takmer tisícročnú históriu. Tento rok uplynie 400 rokov odvtedy, ako v Trenčíne umiestnili originál koruny.

„Uhorská kráľovská koruna tu bola v súvislosti s protihabsburským povstaním Gabriela Betlena. Podmienkou stanovenou v Mikulovskom mieri v roku 1622 bolo vrátenie koruny na Bratislavský hrad. Prechodne ju uložili na dnešnom Mierovom námestí v mieste s hrubými múrmi, za tromi mrežami a chránenú 12 zámkami,“ priblížil Michalík s tým, že Trenčín bol v tej dobe najstráženejším miestom Uhorska.

Podľa Martina Mikuša, riaditeľa klenotníctva, v ktorom je teraz koruna uložená, základom pre tvorbu repliky uhorskej kráľovskej koruny bola maďarská kniha s podrobným popisom koruny. Je vyrobená zo striebra, pokovovaná rýdzim zlatom.

výstava fotografií, Prvých sto miliónov rokov, múzeum Čítajte viac Tip: Odhaľte obrazové dejiny našej krajiny 'Prvých sto miliónov rokov'

„Je na nej 362 pravých perál, 98 drahých kameňov, z nich 85 je prírodných, zvyšné sme dali vyrobiť na mieru ako syntetický materiál. Tie, ktoré sa nedali vyrobiť synteticky, nahradilo sklo brúsené podľa požiadaviek v Českej republike a v Nemecku,“ doplnil Mikuš.

Cenu repliky si povedať netrúfol, odhaduje, že ak by dostali opäť rovnakú objednávku, suma by sa pohybovala v šesťciferných číslach.

Zlatník Augustín Hôrka pracoval na výrobe repliky asi 1 000 hodín. Samotnú technológiu výroby sa snažili prispôsobiť možnostiam doby, keď vznikal originál koruny.

„Robili sme to celé ručne. Pri niektorých častiach koruny sme mali problém pochopiť, ako dokázali pred 1 000 rokmi urobiť také dielo. Hlboko sa skláňam pred autormi originálu, že dokázali na svätoštefanskej korune urobiť také detaily,“ doplnil Hôrka.

Replika uhorskej kráľovskej koruny je prístupná v podzemných priestoroch klenotníctva na Mierovom námestí v Trenčíne. V polovici júla ju vystavia na Trenčianskom hrade v súvislosti s historickým obrazom súvisiacim s pobytom koruny v Trenčíne pred 400 rokmi.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trenčín #svätoštefanská koruna