Začína sa Socha piešťanských parkov

Po roku sa do Piešťan vracia výstava Socha piešťanských parkov. Vo výstavných sieňach Fontána, Stará lekáreň a v Mestskom parku si do 30. septembra môžu záujemcovia pozrieť diela slovenských výtvarníkov. Informoval o tom kurátor výstavy Martin Sedlák.

02.07.2022 12:00
debata

„Nadväzujeme na obnovenú prezentáciu aktuálneho sochárskeho umenia, ktorej tradícia siaha do roku 1967,“ uviedol. V tomto ročníku sa podľa kurátora striedajú veľkolepé a heroické témy s existenciálnymi a ekologickými mladej generácie.

Výstava tak prezentuje diela už nežijúcich legiend slovenského sochárstva ako Andrej Rudavský či Tibor Bártfay spolu s tvorbou mladej generácie, ktorú zastupuje napríklad Tomáš Bede, Marek Stuller, Šimon Chyla či Michaela Kacsiová.

piešťany, barlolamač, kupele Čítajte viac Piešťany obnovia Barlolámača

Podľa Sedláka ide zároveň o striedanie plných foriem velikánov slovenského sochárstva s „deravými sochami“ ich nasledovníkov. Ich objem vzniká spájaním dosiek, konárov, často zváraním odpadového materiálu a výpalkov, netvorí ho tona bronzu.

„Doba je iná a aj témy sú veľmi odlišné. Vysvetlenie tohto tvrdenia sa mi javí veľmi logicky, aj keď zároveň smutne – nie sú peniaze a nie sú zákazky,“ konštatoval Sedlák.

Výstavná sieň Stará lekáreň ponúka výber sochárskych objektov malého a stredného formátu od slovenských autorov, Mólo výstavu šperkov a drobnej plastiky Karola Weisslechnera a Fontána výber reliéfneho a objektového umenia. Výstavu pripravilo MSKS s podporou mesta Piešťany a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany.

debata chyba
Viac na túto tému: #sochy #Piešťany #výstava #výtvarné umenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy