Zomrel grafický dizajnér Karol Rosmány, tvorca loga VPN

Vo veku 84 rokov zomrel koncom minulého týždňa po krátkej a ťažkej chorobe grafický dizajnér, architekt a typograf Karol Rosmány, ktorý je autorom napríklad loga Verejnosti proti násiliu (VPN) či loga Študentského hnutia. Jeho úmrtie pre TASR potvrdil jeho syn Karol Rosmány. Posledná rozlúčka so zosnulým bude v piatok 5. augusta v bratislavskom krematóriu.

02.08.2022 09:22
debata
Logo Verejnosti proti násiliu Foto: Karol Rosmány
SMD-2019-2036-3-2019 08 28-LP A4 primary-scaled Logo Verejnosti proti násiliu

Karol Rosmány sa vo svojej tvorbe venoval predovšetkým knižnej grafike, navrhovaniu značiek a informačných systémov či plagátom. Graficky sa podieľal na vyše troch tisíckach knižných titulov pre vydavateľstvá Tatran, Smena, Slovenský spisovateľ, Mladé letá, Pallas, Pravda, Práca, Veda či Slovenské pedagogické nakladateľstvo. Podľa Slovenského centra dizajnu (SCD) vynikal aj v tvorbe log. Navrhol logá napríklad pre Hotel Kyjev, Technopol, Inchebu, vydavateľstvo Archa, nadáciu Pro Slovakia, v zahraničí pre Fiera Miláno či Oikos Bologna.

Nichelle Nicholsová Čítajte viac Zomrela herečka Nichelle Nicholsová. V pôvodnom Star Treku stvárnila Uhuru

Popritom sa venoval aj tvorbe kultúrnych a výstavných plagátov. „Jeho najznámejšou prácou je logo politického hnutia, neskôr politickej strany VPN, ktoré vytvoril na vlastný popud po tom, ako sa zúčastnil na novembrových demonštráciách v roku 1989,“ približuje SCD na svojom webe s tým, že s grafickým dizajnérom a ilustrátorom Jánom Meisnerom boli pozvaní k tvorbe predvolebnej kampane VPN. Po Nežnej revolúcii pokračoval vo svojej práci grafického dizajnéra vo vlastnej firme.

V roku 2020 mu bola udelená aj Národná cena za dizajn, a to za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #VPN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy