Keď sa nemocnica zmení na galériu. My onkológovia vnímame liečbu ako umenie, hovorí primár Dolinský

Umenie liečiť či liečiť umením? Pre Národný onkologický ústav v Bratislave (NOÚ) platí oboje. Liečba pacientov s onkologickým ochorením je náročná, no dá sa k nej pristupovať aj inak než len medicínskou cestou. Filozofia obsiahnutá v slovách "liečiť umením" hovorí, že prostredie významne vplýva na to, ako pacient zvláda liečbu. Preto dnes ústav pripomína skôr galériu ako nemocnicu. Tento koncept, ktorý oceňujú pacienti i personál, bude navyše v rámci kampane Ideas of Slovakia reprezentovaný aj v zahraničí.

06.08.2022 08:00
Jozef Dolinský Foto: ,
Primár Oddelenia klinickej onkológie E NOÚ Jozef Dolinský.
debata (40)

Jozef Dolinský pracuje v Národnom onkologickom ústave od začiatku svojej medicínskej kariéry, pričom v rokoch 2012 až 2016 pôsobil ako jeho riaditeľ. „Už vtedy sme začali rozvíjať koncept premeny ústavu na umeleckú nemocnicu. To sa nám aj podarilo,“ vysvetľuje.

V súčasnosti sa v priestoroch ústavu nachádza šesť galérií a vyše 330 rôznych umeleckých diel, od obrazov cez sochy a gobelíny až po mozaiky. Vonku sa dokonca nachádzajú aj dve fontány – autorom jednej z nich je Tibor Bártfay, druhá, ktorá kedysi zožala obrovský úspech v Monaku, pochádza z dielne známeho keramikára Vlada Oravca.

„Asi pred tromi týždňami ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vybralo našu filozofiu v rámci kampane Ideas from Slovakia. Ide o kampaň, v rámci ktorej sa vyberajú originálne slovenské myšlienky, ktoré sa následne propagujú v zahraničí. Práve naša filozofia tak bude prezentovaná na 92 zastupiteľských úradoch v zahraničí.“

Video

Dolinský uznáva, že Národný onkologický ústav nie je jediný, v ktorom je vystavené umenie. „Stretol som sa s tým aj v zahraničí, ale nikde som nevidel takú rozsiahlu a komplexnú zbierku umenia, ako je u nás.“

Zabudnuté diela

Projekt nevznikol samoúčelne. Ešte keď bol ústav štátnym sanatóriom, začala sa v ňom vytvárať kolekcia umeleckých diel. „Kedysi štátne ústavy odoberali od umelcov ich diela. Mnoho umelcov sa v nich aj liečilo, ako napríklad známy slovenský sochár a maliar Vladimír Kompánek. Niektorí automaticky darovali svoje diela vtedajšiemu sanatóriu, a tak tu už v tom čase vznikla veľmi vzácna kolekcia autorov 20. storočia,“ približuje primár Dolinský históriu projektu.

Viaceré diela však časom zapadli do zabudnutia a v skladových priestoroch, garážach či lekárskych izbách na ne padal prach. „Preto sme ich začali zbierať, katalogizovať a mnohé z nich sme dali reštaurovať. Napokon vznikol nápad, že ich vystavíme. Boli to také krásne diela, že si jednoducho žiadali znovu uzrieť svetlo sveta,“ hovorí Dolinský.

Daniel Brogyányi - Slnečnice. Foto: Pravda, Robert Hüttner
Daniel Brogyányi - Slnečnice Daniel Brogyányi - Slnečnice.

Následne vznikla filozofia „umenie liečiť“. „Tá odráža skutočnosť, že my onkológovia vnímame liečbu ako umenie. Liečenie, pomáhanie a umenie byť pri človeku v rozhodujúcej chvíli je pre nás tým kľúčovým posolstvom. Zároveň sme to chceli aplikovať aj v opačnom garde, v praktickom každodennom živote, teda umenie liečiť – liečiť umením.“

Bývalý dlhoročný šéf NOÚ sa preto skontaktoval so spoločnosťou bratislavského filantropa Dušana Kollára s názvom Spectrum Art, ktorá združuje popredných súčasných výtvarníkov. „Dohodli sme sa na spolupráci a odvtedy nám darúvajú svoje diela pri každej ďalšej rekonštrukcii,“ vysvetľuje Dolinský.

Národný onkologický ústav spolupracuje s takými zvučnými menami ako Ivan Pavle, Juraj Čutek, Peter Pollág, Daniel Bidelnica, Alexej Vojtášek, Robert Hromec, Róbert Viktor Němeček, Jana Brisudová, Daniel Brogyányi, Katarína Vavrová či Stano Trepač.

„V kontexte toho, že budeme teraz reprezentovaní na 92 zastupiteľských úradoch v zahraničí, by sa dalo povedať, že naša filozofia otvára priestor aj pre umelcov, ktorí nám pomohli. Poďakovať im môžeme tým, že ich budeme propagovať v zahraničí.“

Nemocnica, ktorá je aj liečivou galériou

Národný onkologický ústav v Bratislave (NOÚ) chce vplývať na zdravie pacientov aj prostredníctvom priestorov. Liečivé účinky má aj umenie.

Fotogaléria
Viťo Bojňanský: Telá a hmoty
Národný onkologický ústav v Bratislave...
+6Národný onkologický ústav v Bratislave...

Sila umenia

Onkologický pacient sa významne odlišuje od pacienta, ktorý prichádza do bežnej nemocnice napríklad so zlomenou rukou a podstúpi jednorazový výkon, po ktorom sa už do nemocnice možno nikdy viac nevráti.

„U nás sa stávajú našimi pacientmi na týždne, mesiace, roky. Poznáme ich, ich rodiny, opakovane sa k nám vracajú. Chceme im preto vytvárať krásne prostredie. Som presvedčený, že umenie má v sebe obrovskú silu a je nositeľom veľmi silnej emócie. Môže pomôcť človeku vyrovnávať sa so základnými otázkami bytia, prekonať vnútorné bariéry, rozšíriť vonkajšie obzory či vliať ducha nádeje. Chceli sme tieto priaznivé atribúty umenia rozvíjať práve v takom sterilnom a chladnom prostredí, akým je prostredie onkologickej nemocnice. Keď počujete slovo onkológia, je to prevažne spájané s negatívnymi emóciami ako smútok, bolesť či utrpenie. My sme do toho chceli vniesť práve tie pozitívne vibrácie.“

Zrekonštruované oddelenia NOÚ zdobia hodnotné... Foto: Pravda, Robert Hüttner
Jozef Dolinský Zrekonštruované oddelenia NOÚ zdobia hodnotné umelecké diela.

Umenie lieči je súčasťou širšieho konceptu, ktorý sa nazýva Prostredie, ktoré lieči. Ide o koncept, ktorý sa dnes používa pri výstavbe nových nemocníc či pri ich rekonštrukciách. Je dokázané, že prostredie významným spôsobom ovplyvňuje to, ako sa pacient adaptuje na určité akútne alebo chronické zmeny. Prostredie predurčuje, ako pacient zvláda liečbu.

Koncept vznikol ešte v 19. storočí. Priniesla ho zakladateľka a propagátorka moderného ošetrovateľstva Florence Nightingaleová. „Pravdivosť tohto konceptu sa potvrdila aj v klinických štúdiách. Tie porovnávali, ako sa darí po operácii pacientom, ktorí majú výhľad do prírody, a pacientom, ktorí sa pozerali na steny. Ukázalo sa, že tí, ktorí sa pozerajú do prírody, zostávajú v nemocnici kratšie, pretože majú oveľa menej bolesti a komplikácií. Základným posolstvom konceptu je "bringing home to the hospital – priniesť do nemocníc domov – urobiť sterilné prostredie príjemnejším, kultivovať a estetizovať ho, aby sa pacient cítil v nemocnici ako doma.“

A skutočne – keď sa prejdete po jednotlivých zrekonštruovaných oddeleniach Národného onkologického ústavu, vôbec si nepripadáte ako v nemocnici. Vďaka čistote, jemným farbám a pestrým umeleckým dielam má človek pocit, že sa nachádza v galérii.

Umelci medzi pacientmi

Na umelecké diela v prostredí ústavu reagujú pacienti veľmi priaznivo. „Veľakrát sa nám stalo, že nám sami prišli ponúknuť svoje diela,“ hovorí Dolinský s úsmevom. „Na oddelení paliatívnej medicíny sa nachádza kolekcia fotografií, ktoré vytvorila naša bývalá pacientka Jana Šujanská. Ďalšia, ktorej autorom je Karol Kállay, je umiestnená v priestoroch kliniky chirurgickej onkológie.“

Priestory plné umenia oceňujú nielen pacienti, ale aj personál. „Väčšinu priestorov ústavu sa nám podarilo zrekonštruovať. Personál víta, že pracuje nielen v čistom, ale aj kultivovanom prostredí.“

Ivan Pavle - Chrbát. Foto: Pravda, Robert Hüttner
Ivan Pavle - Chrbát Ivan Pavle - Chrbát.

Šéf Oddelenia klinickej onkológie E NOÚ prízvukuje, že vo zveľaďovaní prostredia ústavu plánujú pokračovať. „Na pozemkoch ústavu sa nachádza lesopark a jazierka s lavičkami, kde sa môžu pacienti s príbuznými prechádzať. Chceli by sme zorganizovať letný workshop sochárstva, v rámci ktorého by sme oslovili mladých talentovaných sochárov. Tí by mali príležitosť pod dohľadom už uznávaných sochárov, s ktorými roky spolupracujeme ako napr. Juraj Čutek, Jana Brisudová či Stanislav Kiča vytvoriť v priestoroch lesoparku sochy a zasadiť ich tak do prírodného prostredia. Neskôr by sa stali súčasťou stálej výstavy.“

MUDr. Jozef Dolinský

Slovenský lekár Jozef Dolinský sa narodil 4. júla 1975 v Trenčíne a vyrastal v Piešťanoch. Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde bol roku 1999 promovaný s červeným diplomom. Trojročné postgraduálne štúdium v oblasti klinického výskumu absolvoval na Lekárskej univerzite vo Viedni. Publikoval články vo viacerých domácich a zahraničných odborných periodikách. Je spoluautorom niekoľkých knižných publikácií. Prezentoval sa na vyše 150 odborných prednáškach. V Národnom onkologickom ústave v Bratislave pôsobí od roku 1999, pričom v rokoch 2012 až 2016 bol jeho riaditeľom. V rokoch 2012 až 2017 bol primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie. Od roku 2017 je primárom oddelenia klinickej onkológie E. Je zakladateľom a predsedom Združenia priateľov NOÚ.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 40 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #galéria #umenie #Národný onkologický ústav #Jozef Dolinský