Takmer storočná maliarka predstaví svoju tvorbu v Záhorskej galérii

Akademická maliarka Oľga Bartošíková sa v roku 2022 dožíva významného životného jubilea. K tejto jedinečnej udalosti usporiadalo rodné mesto umelkyne Holíč prvú zo série výstav v kurátorskej koncepcii Bohumíra Bachratého.

09.08.2022 14:00
Drastický zásah, 2012 Foto:
Drastický zásah, 2012
debata

Ide o výber z aktuálnej tvorby z majetku autorky ako aj o diela zo súkromnej zbierky a zbierok Mestského múzea a galérie v Holíči. Pri tejto príležitosti vydáva mesto aj pamätnú nulovú bankovku s portrétom umelkyne.

Pozdravom a poctou jubilantke bude aj ďalšia výstava plánovaná na druhú polovicu augusta a september v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici, kde autorka vystaví diela v majetku Záhorskej galérie v konfrontácii s najnovšou tvorbou. Vernisáž bude spojená s komorným koncertom v podaní Belcanto Duo (Miloš a Mária Hoschekovci, spev a klavír).

Svojím pôvodom, rokmi detstva a mladosti, ako aj niektorými inšpiráciami svojich obrazov, patrí Oľga Bartošíková do regiónu Záhoria. V rodnom Holíči a na gymnáziu v Skalici realizuje prvé kresby, modelovanie plastík, krajiny či portréty.

Maliarske zátišie, 1988 Čítajte viac Fascinujúca maliarka má sto rokov: Príbeh sa vracia do Holíča

Akademické vzdelanie dosiahla u profesora Jána Želibského na Akadémii výtvarných umení v Prahe v rokoch 1945 – 1950. Od roku 1957 žije a tvorí v Bratislave. Stala sa členkou Zväzu slovenských výtvarných umelcov, v rokoch 1958 – 1966 členkou jedinečnej Skupiny 4 spolu s Jarmilou Čihánkovou, Tamarou Klimovou a Vierou Kraicovou.

Od roku 1989 je členkou Slovenskej výtvarnej únie a spoluzakladateľkou Spoločnosti voľných výtvarných umelcov. Výtvarne je stále aktívna.

Výber diel Oľgy Bartošíkovej

Pozrite si výber diel výtvarníčky Oľgy Bartošíkovej, ktorá tento rok oslavuje 100. jubileum.

Fotogaléria
Plášť kráľovnej, 2010
Maliarske zátišie, 1988
+7Odhrnutý obrúsok II., 1995

Celoživotne sa venuje maľbe (oleje a kombinované techniky), ale aj kresbe a realizácii výtvarných diel v architektúre.

V širokom rozpätí tvorby dominujú portréty, autoportréty, figurálne kompozície, zátišia s kvetmi a ovocím. Ďalej krajiny, príroda, motívy katedrál, starý Holíč v spomienkach i symbolické pomníky či pamätníky.

V slovách básne nám autorka odkazuje: „len sa treba dívať”. Vidieť a vedieť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #výstava #umenie #Oľga Bartošíková