V Senici sprístupnia výstavu Heydrichiáda

V priestoroch Múzea Senica otvoria výstavu Heydrichiáda. Zapožičal ju Památník Lidice, ktorý je príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry ČR.

12.08.2022 10:30
Reinhard Heydrich Foto:
Reinhard Heydrich
debata (1)

Výstavu vytvorili pri príležitosti pietneho pripomenutia si 80. výročia zločinov spáchaných nacistami v súvislosti s atentátom na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

„Táto výstava má dokonca niekoľko spoločných momentov s naším regiónom. Jedným z nich je napríklad skutočnosť, že občan Sobotišťa bol vodičom a strelcom tanku Lidice, s ktorým sa zúčastňoval na oslobodzovacích bojoch počas druhej svetovej vojny,“ uviedol iniciátor výstavy z Klubu vojenskej histórie Záhorie Peter Bača.

Heydrich pôsobil vo funkcii zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava. Takisto bol vysokým predstaviteľom nacistických ozbrojených zložiek Waffen-SS a šéfom tajnej polície Gestapo.

Jozef Gabcik Čítajte viac Na Gabčíkov čin sa nemožno dívať dnešnými očami

Riaditeľ odboru vojensko-historických výskumov a zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Peter Šumichrast uviedol, že „ide o jediný úspešný atentát na vysokopostaveného funkcionára Veľkonemeckej rí­še“.

Po atentáte nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava tzv. heydrichiáda – teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.

Výstavu inštalujú v priestoroch múzea a slávnostná vernisáž sa uskutoční v nedeľu 14. augusta o 15. h. Po otvorení bude prístupná v múzeu počas otváracích hodín do polovice septembra.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Senica #atentát #výstava #múzeum #Reinhard Heydrich #atentát na Heydricha #Heydrich