„Dali ho postaviť Šerédyovci, ktorí v tom čase vlastnili makovické panstvo. Využívali ho ako letné sídlo. Je to stavba, ktorá sa zvonku nezdá veľká, ale má päť podlaží, pivnice a rozsiahle podkrovie,“ priblížil Šurkala.
Objekt sa v minulosti využíval ako sídlo lesnej správy. V roku 1969 však vyhorel a odvtedy budova chátrala, keďže ju nezastrešili. Pred siedmimi rokmi sa z iniciatívy Združenia na záchranu Zborovského hradu, ako aj obce konečne podarilo zhotoviť novú strechu.
Z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020 obec získala financie na projekt Zabudnutá krajina Lemków a Rusnakov. Jeho cieľom je rekonštrukcia kaštieľa, ktorú aktuálne realizujú.
Čítajte viac Aj kaštiele, ktoré chátrajú, môžu vstať z popola„Chceli by sme tam zriadiť muzeálnu expozíciu venovanú makovickému panstvu, ale najmä lemko-rusínskej kultúre. Tak je koncipovaný projekt. Hodnota stavebných prác je necelých 900-tisíc eur s tým, že sú tam ešte prostriedky na takzvané mäkké aktivity. Celá naša časť projektu predstavuje 1,1 milióna eur a na spolufinancovaní sa podieľame piatimi percentami,“ povedal Šurkala. Ako dodal, ide o spoločný projekt obcí Zborov, Kružlov a Uscie Gorlickie.
Stavebné práce, ktoré sa začali koncom minulého roka, by sa mali skončiť v decembri. „Na prízemí bude spoločenská miestnosť a gro budovy budú tvoriť muzeálne expozície. Do budúcna máme ambície, aby to bolo plnohodnotné múzeum. Na jeden lístok si bude môcť návštevník pozrieť naše múzeum, múzeum v Kružlove, ako aj múzeum v poľskom Usci Gorlickom,“ dodal Šurkala.