Počas krátkeho života toho stihol Basquiat vytvoriť viac ako mnohí iní umelci, kreslil totiž neustále a všade. Prierez jeho tvorbou poskytne už o pár dní viedenská Albertina Museum, výstavu Basquiat. Retrospektíva otvoria 9. septembra.
Priatelil sa s Andym Warholom, pre ktorého sa stal múzou a spolupracovníkom. Z pouličného umelca vystrelil Basquiat na ikonu 80. rokov. Bol prvým výtvarníkom afroamerického a karibského pôvodu, ktorý sa celosvetovo preslávil.
Keď mal 21, stal sa najmladším umelcom, ktorý sa kedy zúčastnil na Dokumenta 7 v Kasseli a vo veku 22 rokov bol jedným z najmladších, ktorí vystavovali na Whitney bienále v New Yorku.
Jeho tvorba sa radí k neo-expresionistickému prúdu a vo verejnom priestore začal tvoriť s Alom Diazom pod prezývkou SAMO v newyorskej štvrti Lower East Side na Manhattane. Pre Basquiata je príznačná živelná kresba, vždy uvoľnená ruka, osobné témy a vzbura vyjadrená v expresívnej farebnosti. Kresliť bolo pre neho prirodzenejšie ako rozprávať.

Ovplyvnený diaspórou, prirodzene reflektoval africké dedičstvo a spoločnosť rozdelenú na kasty. Najzásadnejšia v jeho diele je však téma rasizmu.
Výstava Basquiat. Retrospektíva je prvou komplexnou retrospektívou v Rakúsku, ktorá predstavuje výnimočné dielo Jeana-Michela Basquiata. Zobrazuje približne 50 hlavných diel z renomovaných verejných a súkromných zbierok. Chce poskytnúť nový pohľad na jedinečný Basquiatov vizuálny jazyk a dekódovať podstatu jeho umeleckých nápadov.