Tajné mapové diela z obdobia Československa či vojenského mapovania môžu návštevníci obdivovať v Slovenskom múzeu máp (SMM) v obci Kynceľová. V zbierkovom fonde SMM sa nachádzajú mapové diela z vojenského mapovania z čias Československa, ale i ďalšie zbierkové predmety z obdobia 20. storočia. Medzi nimi napríklad Atlas Nemeckej spolkovej republiky, ktorý obsahuje 85 tajných mapových listov slúžiacich pre potreby armády.

„Návštevníci budú môcť obdivovať nové exponáty ako geodetické a meračské prístroje, vojenské mapy z 19. až 20. storočia v rôznych mierkach, ale aj netradičné, v súčasnosti už nevyužívané pomôcky pre vysvetľovanie učiva v školách,“ priblížila Farkašová. Ako dodala, expozíciu dopĺňajú výdobytky moderných technológií či interaktívne didaktické pomôcky pre vzdelávanie.

Slovenské múzeum máp v Kynceľovej približuje prácu kartografov, minulosť či súčasnosť tvorby máp a vývoj mapových diel. Využíva pri tom i technológie či interaktívne modely, a to napríklad pieskový model krajiny s rozšírenou realitou. Vo štvrtok (27. 10.) v múzeu pre verejnosť sprístupnia i nový letecký simulátor.