Súkromné fotografie britskej kráľovnej Alžbety II. z vojny predá aukčná sieň

Fotografie, ktoré dokumentujú skúsenosti už zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. ako vojenskej mechaničky, sa budú budúci týždeň dražiť. Informoval o tom server BBC News. Zbierka patrila kráľovninej inštruktorke šoférovania z Ženských pomocných pozemných zborov (ATS), majorke Violet Wellesleyovej, ktorá po sebe zanechala inštrukcie, že fotografie smú byť predané až po smrti panovníčky. Súčasťou zbierky u roku 1945 je pravdepodobne jediný vodičský preukaz, ktorý kedy kráľovná vlastnila.

06.11.2022 15:00
Alžbeta II. (96) Foto: ,
Portrét zosnulej kráľovnej Alžbety II., ktorý v nedeľu 18.9. (deň pred jej pohrebom) zverejnil Buckinghamský palác.
debata

Aukčná sieň Reeman Dansie v Colchesteri bude 8. a 9. novembra predávať viac ako tisíc kráľovských, umeleckých a starožitných predmetov vrátane ružovej saténovej spodničky, ktorú panovníčka nosila. Na predaj sú tiež sadrové odliatky rúk sira Winstona Churchulla a princeznej Diany, z ktorých druhá je inzerovaná s odhadovanou predajnou cenou 30– až 40-tisíc libier.

Riaditeľ aukčnej siene James Grinter uviedol, že archív Wellesleyovej je „veľmi výnimočný“. „Vodičský preukaz je unikátny, pretože sa domnievam, že okrem tohto nikdy žiadny iný nemala. Nepotrebovala ho, a preto jej autá nepotrebovali registračné značky,“ povedal.

Autá královnej Alžbety Čítajte viac Alžbeta II. bola náruživou šoférkou. Viac ako 70 rokov jazdila bez dokladov!

Súčasťou zbierky je aj ručne napísaný list Wellesleyovej, zaslaný kráľovskému životopiscovi, v ktorom sa píše, že princezná „trvala na tom, aby sa s ňou zaobchádzalo ako s obyčajnou príslušníčkou ATS“. „Nielenže liezla pod autami, ale tiež sa dôkladne ušpinila,“ uviedla Wellesleyová a dodala, že jej šoférovanie bolo „na začiatočníka vynikajúce“.

„Vo všetkom sa rýchlo učila a vo výsledku ju bolo radosť učiť. Veľmi ma zaujal jej pozoruhodný zmysel pre detail – a jej zmysel pre humor, ktorý je neochvejný,“ opísala panovníčku v liste Wellesleyová. Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov, po 70 rokoch na tróne.

debata chyba
Viac na túto tému: #aukcia #fotografie #kráľovná Alžbeta II.