Britský umelec Banksy kresbami skrášlil zničenú Boroďanku

Známy streetartový umelec Banksy odhalil svoje najnovšie dielo tancujúcu gymnastku na stene obytnej budovy poškodenej ostreľovaním v ukrajinskom meste Boroďanka. Banksy fotografiu diela zverejnil v noci na sobotu na svojom účte na Instagrame. Informovali o tom stanice BBC a Sky News.

12.11.2022 11:26
banksy Foto:
Dielo známeho streetartového umelca Banksyho na stene obytnej budovy poškodenej ruským ostreľovaním v ukrajinskom meste Boroďanka.
debata (62)

V Boroďanke sa objavili i ďalšie dve nástenné maľby, ktoré podľa BBC vykazujú znaky typické pre Banksyho tvorbu. Na jednej z nich je dieťa, ktoré v zápase v džude vyhráva nad ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Sky News pripomína, že šéf Kremľa je fanúšikom bojových umení a až donedávna bol držiteľom čierneho opasku v džude, ktorý mu však Medzinárodná džudistická federácia (IJF) po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu odobrala.

Druhé dielo zobrazuje dve deti, ktoré sa hojdajú na protitankovom ježkovi. Banksy sa však k vytvoreniu týchto dvoch diel zatiaľ oficiálne neprihlásil.

Ďalšie dielo pripisované Banksymu – gymnastka s fixačným golierom na krku mávajúca stuhou – sa objavila aj na zničenej budove v meste Irpiň.

Boroďanka, Irpiň a ďalšie predmestia Kyjeva sa stali symbolom ruských zločinov po tom, čo tam po stiahnutí sa ruských vojakov koncom marca a začiatkom apríla v uliciach i v masových hroboch našli stovky tiel zabitých civilistov, pričom mnohí z nich mali na telách známky mučenia.

Ukrajina, Rusko, Nova Kachovka Čítajte viac 262. deň: Rusi pri ústupe v Chersone zničili sedem mostov, z toho štyri cez Dneper
62 debata chyba
Viac na túto tému: #streetart #Banksy #vojna na Ukrajine