Rotujúci 3D výkričník útočí v rozšírenej realite. Naliehavo upozorňuje na životné prostredie

V Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy  objavia návštevníci od 22. apríla jeden z najmodernejších a v zahraničí čoraz častejších spôsobov zobrazovania umeleckej tvorby - v  rozšírenej  realite. Dielo Rudolfa Sikoru, ktoré vzniklo v spolupráci so zbierkou ART FOND, upozorňuje na potrebu zaoberať sa ekológiou a životným prostredím. Naliehavosť tohto problému autor zdôrazňuje  príznačným spôsobom v podobe výkričníka.

22.04.2023 08:00
debata
  
Autor Rudolf Sikora a jeho dielo Výkričník. Foto: archív ART FOND
Rudolf Sikora Autor Rudolf Sikora a jeho dielo Výkričník.

  „Rozšírená  realita ponúka interaktívny zážitok, ktorý prepája reálny svet s digitálnym  - resp. s počítačovo generovaným ob­sahom. V tomto prípade zobrazuje realitu doplnenú o digitálnu verziu    rotu­júceho 3D objektu výkričníka. Bodku tvorí fotografia zemegule (jedna z prvých realizovaných z vesmíru) a vrchnú časť znaku tvorí fragment kozmického priestoru. Dielo je doplnené výrokom držiteľa  Nobelovej ceny Jacqua L. Monoda. Vznik diela Výkričník v rozšírenej realite sme iniciovali v rámci Art Fondu v spolupráci s pánom Sikorom aj preto, aby sa výzva na zodpovednosť za stav planéty a životného pros­tredia dostala aj medzi mladšie generácie," hovorí Kristína Zaťko Jarošová,   ri­aditeľka  ART FON­D.

Rudolf Sikora Vykricnik Čítajte viac Politicko-ekologický výkričník Rudolfa Sikoru

Rudolf Sikora sa ako jeden z prvých umelcov v Európe systematicky zaoberal témou globálno-civilizačného a ekologického ohrozenia sveta už od začiatku sedemdesiatych rokov 20. storočia.

Ako hovorí sám autor: „Na jeseň 1969 som sa dostal k materiálom Rímskeho klubu, ktorý vznikol 7. 4.   1968 v Ríme. Rôzni odborníci v ňom poukazovali na globálny problém klimatických zmien na našej planéte. Potreboval som exaktnejšie po­silniť môj záujem o životné prostredie, o jeho vývoj. Začal som si konkrétnejšie uvedomovať stav životného prostredia okolo mňa, okolo nás, na celom svete. Spojil som sa s ochranármi, ekológmi – chcel som viac porozumieť človeku. A dopĺňam: My ľudia sme tu – na  našej Zemi – odkázaní na seba: človek na človeka! Ak budeme proti sebe, budúcnosť nezvládneme, planéta Zem ostane – ale bez nás… Tá planéta, z ktorej som urobil bodku výkričníka, ktorý  varuje a posiela posolstvo do vesmíru!"

Výtvarník a konceptuálny umelec Rudolf Sikora. Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Rudolf Sikora Výtvarník a konceptuálny umelec Rudolf Sikora.

Sikora pôvodne plánoval realizovať ideu Výkričníka v podobe päťmetrového objektu ako civilizačnú výs­trahu pre Bienále mladých v Paríži 1975. Socialistický režim mu to však neumožnil a tak  rekonštrukciu päťmetrového objektu realizoval až o viac ako 40 rokov neskôr – v roku 2018. Tento rok   vzn­iklo dielo v rozšírenej realite, čo ulahčí jeho prezentáciu pre širokú verejnosť.

Rudolf Sikora: Výkrik, 1955. Foto: Danubiana
Rudolf Sikora Výkrik 1955 Rudolf Sikora: Výkrik, 1955.

„Rozšírená realita je u nás stále raritou, no v budúcnosti dokáže priniesť zásadné zmeny v tvorbe aj v prezentácii vizuálneho umenia. Dielo Výkričník majú ľudia príležitosť preskúmať vo svojom smartfóne, či už v monumentálnej veľkosti v Pálffyho palác do 14. mája alebo v zmenšenej podobe aj v pohodlí domova. Horizontálne položený QR kód si stačí naskenovať a použiť filter v aplikácii In­stagram. Následne dielo ožije priamo pred vašimi očami,“ hovorí Kristína Zaťko Jarošová,  ri­aditeľka ART FOND 365.bank.

Rudolf Sikora Čítajte viac Rudolf Sikora: Vyhlásiť sa za Narcisa je oslobodzujúce

Výstava je umiestnená v Galérii mesta Bratislavy v Pál­ffyho paláci na 1. poschodí a potrvá do 14. mája 2023.

Rudolf Sikora, Výkričník, 1974/2023, umelecké dielo v rozšírenej realite, zo zbierky ART FOND  

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rudolf Sikora