Dáždniky opäť skrášľujú Nedbalovu ulicu v Bratislave

Galéria Nedbalka otvorila po šiesty raz bratislavskú Dáždnikovú ulicu. Inštalácia je tento rok inšpirovaná dielom Balóny od Ladislava Gudernu z roku 1979.

17.05.2023 17:00
dazdnikova ulica galeria nedbalka Foto:
Galéria Nedbalka otvorila po šiesty raz bratislavskú dáždnikovú ulicu. Inštalácia je tento rok inšpirovaná dielom Balóny od Ladislava Gudernu z roku 1979.
debata

„Sme nesmierne radi, že sa náš projekt v meste ujal a našiel si pravidelných návštevníkov počas letných potuliek ulicami Bratislavy,“ hovorí riaditeľka galérie Lucia Gunišová s tým, že inštitúcia sa snaží rozvíjať kultúru v meste a prinášať takéto projekty do ulíc mesta vďaka filantropickej podpore manželov Paškovcov.

Ľudovít Fulla Čítajte viac Dáždniková ulica opäť skrášľuje Nedbalovu ulicu

Galéria približuje, že Ladislav Guderna sa už v 40. rokoch 20. storočia dostal do kontaktu so surrealistickými princípmi. Svojský surrealistický výraz umelca sa naplno rozvinul počas pôsobenia v Kanade, kam emigroval v roku 1968. „Tak ako väčšina Gudernových diel aj obraz Balóny je charakteristický technickou precíznosťou. Tvary sú namaľované takmer s geometrickou presnosťou. Vďaka žiarivej farebnej škále a motívu balónov pôsobí celý obraz optimisticky. Vyžaruje z neho radostná atmosféra slnečného dňa,“ dodáva Nedbalka.

Inštaláciu si budú môcť návštevníci Bratislavy pozrieť celé leto, potrvá do 13. septembra.

Na snímke je staršia inštalácia Galérie... Foto: TASR, Dano Veselský
galéria Nedbalka dáždniková ulica BAX Na snímke je staršia inštalácia Galérie Nedbalka, ktorá bola inšpirovaná dielom Abstraktná kompozícia 1963 od Milana Dobeša.

Dáždniková ulica sa prvýkrát objavila v portugalskom meste Águeda pri príležitosti festivalu Ágitagueda. Farebný fenomén sa neskôr objavil v Rumunsku, Veľkej Británii, Nemecku, Španielsku, Kórei, Chorvátsku či Taliansku.

Marián Čunderlík Čítajte viac Galéria Nedbalka otvára novú výstavu
debata chyba
Viac na túto tému: #Galéria Nedbalka