V Galérii Nedbalka otvárajú letnú sezónu výstavou zátiší slovenskej moderny

Galéria Nedbalka ako galéria moderného umenia každoročne organizuje niekoľko výstav, prostredníctvom ktorých návštevníkom a návštevníčkam predstavuje diela zo svojej zbierky, ktoré nie sú súčasťou stálej expozície. Aktuálne ponúka pohľad na zátišie v kontexte slovenskej výtvarnej moderny. Predstavuje diela autorov a autoriek, ktorí a ktoré v 20. storočí svojou tvorbou významne prispeli k formovaniu umenia na Slovensku a ovplyvnili nasledujúce generácie.

06.06.2023 08:00
debata
Guderna: Zátišie s melónom (tempera, kartón) Foto: Galéria Nedbalka
Guderna Zatisie s melonom 100x75 1963 tempera karton Guderna: Zátišie s melónom (tempera, kartón)

Z literárnych prameňov sa dozvedáme, že história zátišia siaha až do antického Grécka. Na jeho označenie sa používali výrazy rhypografia alebo rhopografia, ktoré znamenali drobnosť, pričom druhý spomínaný výraz mal aj zosmiešňujúce konotácie. V porovnaní s ostatnými žánrami bolo zátišie dlhý čas považované za menejcenné s odôvodnením, že vyžaduje "iba“ technickú zručnosť a často skĺzava až k dekorativizmu.

Barcík: Modré zátišie Foto: Galéria Nedbalka
Barcik Modre zatisie 65x50 1958-88 Barcík: Modré zátišie

Zátišie však napriek tomu poskytuje umelcovi veľkú slobodu, pretože nad všetkým, čo chce zobraziť, má plnú kontrolu. Predmety si môže usporiadať a osvetliť ako len chce a navyše jeho dielo nie je závislé od trpezlivosti zobrazovanej osoby. Aj keď sa nám na prvý pohľad môže zdať, že zátišie má čisto opisný charakter, odráža sa v ňom aj sociálny a historický kontext a umelci prostredníctvom neho riešili aj duchovné problémy. V tomto prípade nadobúdajú zátišia symbolický rozmer.

Hans-Peter Feldmann Čítajte viac Zomrel autor šesťmetrovej ružovej sochy Dávida, umelec Hans-Peter Feldmann

Vystavené diela predstavujú tvorbu dvanástich autorov a autoriek. Každý z nich je jedinečný, no zároveň ovplyvnený širším európskym a užším stredoeurópskym kontextom. Výstava bude prístupná od 7. júna do 17. septembra a ponúka pohľad na vývoj slovenského výtvarného umenia 20. storočia prostredníctvom konkrétneho výtvarného žánru.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Galéria Nedbalka #moderna