Občiansky odpor voči okupácii pripomenuli otvorením pomníka manželov Bielikovcov

Pomník redaktorky Alice Bielikovej (1942-2022) a fotoreportéra Ladislava Bielika (1939-1984) odhalili v pondelok v Bratislave pri príležitosti 55. výročia občianskeho odporu voči okupácii z augusta 1968. "Toto nie je pohreb, toto je oslava života dvoch skvelých ľudí, mojich rodičov, ktorí sú tu pochovaní," uviedol na cintoríne v Slávičom údolí Peter Bielik, riaditeľ neziskovej organizácie Galéria Ladislava Bielika (GLB).

, 21.08.2023 17:00
ladislav bielik Foto:
Ladislav a Alica počas svadobného dňa 17. augusta 1968 v Bratislave.
debata

Fotoreportér Ladislav „Laco“ Bielik a redaktorka Alica Malá mali svadbu 17. augusta 1968. O tri dni neskôr vytvoril Bielik svoju svetoznámu fotografiu Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom a mnoho ďalších fotografií invázie.

Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom v...
Námestie SNP počas invázie v roku 1968.
+6Obchodná ulica v Bratislave počas invázie v...

Syn pripomenul svojich blízkych aj dvomi dokumentmi, ktoré nedávno našiel v pozostalosti rodičov. „Celkom dobre ilustrujú to, ako žili, ako sa zabávali a mali radi,“ podčiarkol a prečítal odkaz dokumentujúci „typicky bielikovský humor“. Rodine, priateľom a bývalým kolegom rodičov známy moderátor a novinár predniesol tiež vážnejší text, ktorý Laco písal svojej Alici v čase, keď ležal s tuberkulózou v Horných Lefantovciach. „Netušil som, že oco mal aj takúto strunu a dokázal takto krásne písať,“ poznamenal Peter Bielik.

Na snímke Leo s otcom Petrom Bielikom pri... Foto: TASR, Michal Svítok
bielik Na snímke Leo s otcom Petrom Bielikom pri pomníku Alice Bielikovej a Ladislava Bielika.

Pred odhalením pomníka, ktoré zveril svojmu malému synovi Leovi, zaznela i hudba v podaní Allana Mikušeka. Slovenský country spevák interpretoval najobľúbenejšiu pieseň Alice a Laca Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap.

ladislav bielik Čítajte viac Fotil ruské tanky tri dni po svadbe - zahynul pri automobilových pretekoch. Unikátne fotky aj príbeh Ladislava Bielika

Pomník v tvare fotoaparátu a v reliéfe s jedinou „selfie“ fotografiou dvojice je umiestnený v sektore 32B. Jeho architektom je Martin Šichman, autorom do bronzu odliateho reliéfu slovenský výtvarník a medailér Kliment Mitura. „Pri tomto diele sa spojili profesionáli naslovovzatí a som hrdí, že sme to stihli práve na 55. výročie okupácie, nebolo to ľahké,“ povedal Bielik. Potvrdil, že vyobrazenie v reliéfe je skutočne jediná selfie fotografia jeho rodičov. „Otec s mamou si nikdy žiadne nespravili,“ uzavrel.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #okupácia Československa #Ladislav Bielik