Andersen v Bratislave chválil pekné ženy a dobré víno. Dnes by ocenil aj ilustrátorov detských kníh

V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí sa nachádza malá ochutnávka blížiacej sa výstavy Bienále ilustrácií, ktorú otvoria 4. októbra. Dvojice krásnych obrázkov z detských kníh spájajú Brazíliu a Slovensko, Švédsko a Japonsko či Bulharsko a Izrael, pretože na tohtoročnom Bienále diváci uvidia ilustrácie z 36 krajín sveta. O výstave, ale aj o Andersenovi hovorí generálna komisárka BIB Zuzana Jarošová.

08.09.2023 07:00
vystava bib 2023 Hviezdoslavovo námestie Foto: ,
Septembrovú prechádzku po centre Bratislavy spríjemnia vybrané diela ilustrátorov z pripravovaného BIB 2023. V parku na Hviezdoslavovom námestí si môžu obyvatelia a návštevníci Bratislavy pozrieť nezvyčajnú inštaláciu „pod holým nebom“ s názvom Čo nás spája, ktorá potrvá od 3. 9. do 5. 11. 2023.
debata (2)
Čo nás spája? Fantázia, radosť a krása na BIB 2023

Pozrite si ochutnávku tohtoročného Bienále ilustrácií Bratislava.

Fotogaléria
Septembrovú prechádzku po centre Bratislavy...
Na Bienále ilustrácií Bratislava sa stretnú...
+4Mexická ilustrátorka irma Bastida Herrera už na...

Čo uvidia návštevníci na Hviezdoslavovom námestí?

S Bienále ilustrácií Bratislava sa okrem hlavnej súťaže v oblasti knižnej ilustrácie pre deti a mládež spája aj množstvo sprievodných podujatí. Výstava na Hviezdoslavovom námestí predstavuje malú ukážku veľkého Bienále ilustrácií Bratislava, ktoré sa začne 4. októbra. Bratislava sa už po 29. raz stáva hlavným mestom svetovej ilustrácie a návštevníci budú mať príležitosť vidieť to najlepšie z celého sveta, čo v oblasti obrázkovej knihy pre deti vzniklo za posledné dva alebo päť rokov. BIB je jedinečné podujatie, medzinárodná výstava originálov nekomerčných umeleckých ilustrácií a je neuveriteľné, že aj po vyše 56 rokoch je stále tu. Okrem Bienále sa zo 60. rokov udržali len Bratislavské hudobné slávnosti.

Generálna komisárka BB  Zuzana Jarošová. Foto: Pravda, Ivan Majerský
zuzana jarosova Generálna komisárka BB Zuzana Jarošová.

Iste to nie je náhoda, že neďaleko stojí socha najslávnejšieho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

Skutočne to nie je náhoda. Umiestnenie tejto sochy inicioval zakladateľ BIB Dušan Roll, pretože veľký dánsky rozprávkar Andersen v Bratislave bol. A do svojho denníka si zaznačil, že Bratislava je mesto krásnych žien a dobrého vína. Ja dodávam, že je aj mestom krásnych ilustrácií, ale to Andersen ešte nemohol tušiť!

Bratislava je pre celý svet hlavným mestom ilustrácie pre deti
Video
Aké bude tohtoročné Bienále ilustrácií Bratislava? Hovorí generálna komisárka BIB Zuzana Jarošová / Zdroj: TV Pravda

Bude tento ročník v niečom iný ako predchádzajúce?

Tento rok sa hlavná výstava presťahuje do Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana. Je to síce menší priestor, ale pojme dvetisíc ilustrácií od viac ako 300 autorov z 36 krajín, celú medzinárodnú súťaž. Okrem toho budú sprievodné výstavy na rôznych miestach Bratislavy. Čestná sála, ktorá patrí čerstvým nositeľom Ceny H. CH. Andersena juhokórejskej ilustrátorke Suzy Lee za ilustrácie a francúzskej spisovateľke Marie-Aude Murail, bude vo Dvorane Ministerstva kultúry SR. Tam predstavia aj držiteľku Grand Prix BIB 2021 Elenu Odriozolu. Špeciálnu výstavu v Galérii Univerzitnej knižnice venujeme významnému slovenskému ilustrátorovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý je aj tvorcom známeho loga BIB. Ďalšie výstavy budú na západnej terase Bratislavského hradu pod názvom Tri – Jana Kiselová-Siteková (získala Cenu Poštovej banky), Zuzana Bočkayová Bruncková (Cena primátora) a výstava držiteľky Ceny detskej poroty Fabienne Delacroix z Francúzska. Okrem toho budú otvorené ďalšie výstavy v Poľskom či v Bulharskom stredisku, v Židovskom múzeu, v Galérii F7 na Františkánskom námestí bude putovná medzinárodná výstava 16 ilustrátorov a ďalšie.

bibiana Čítajte viac Vyfarbi si leto v Bibiane

Bienále ilustrácií je veľký sviatok detskej ilustrácie. Akú váhu má vo svete?

BIB organizujeme v spolupráci s významnými medzinárodnými organizáciami ako UNESCO (Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru) či Medzinárodná únia pre detskú knihu IBBY, ktorá vníma BIB ako jednu zo siedmich najdôležitejších aktivít. Vďaka tomu sa do súťaže a na výstavu do Bratislavy dostane výber toho najlepšieho v oblasti detskej ilustrácie zo všetkých kontinentov. Celý svet považuje za zázrak, keď taká malá krajina ako Slovensko organizuje podujatie, čo zásadným spôsobom zmenilo úroveň obrázkovej detskej knihy po celom svete. Tým, že hľadáme, vystavujeme a oceňujeme originálne ilustrácie detských kníh, ukazujeme, kde je kvalita.

Uspeje kvalitná kniha v komerčnom a digitálnom svete?

Komercia veľmi silno atakuje aj svet obrázkovej detskej knihy a našou úlohou je vytvárať bariéru tlaku komercie, aby deti dostávali do rúk kvalitné umenie v podobe dobrého príbehu a kvalitnej ilustrácie. Aj keď deti dnes viac siahajú po tabletoch, kniha je dôležitá ako umelecký artefakt, ponúka priestor pre rozvoj fantázie a duchovný rast dieťaťa. Potrebuje si ju ohmatať, zaspávať s knihou pod vankúšom. Američania na kongresoch už pred desiatimi rokmi ohlasovali „smrť klasickej knihy“, no táto predpoveď sa, chvalabohu, nenaplnila. Aj v samotných Spojených štátoch sú digitalizované len asi štyri percentá kníh.

Deti si potrebujú knihu ohmatať a zaspávať s... Foto: Pravda, Robert Huttner
bienale ilustracii 2023 2013 bratislava hviezdoslavovo námestie Deti si potrebujú knihu ohmatať a zaspávať s ňou pod vankúšom. Bienále ilustrácií Bratislava prinesie výber toho najlepšieho zo sveta obrázkových kníh pre deti a mládež zo všetkých kontinentov. Bratislava tak určuje latku kvality svetovej detskej ilustrácie. Medzi ilustráciami z 36 krajín je aj kresba Irmy Bastida Herrera z Mexika (na snímke).

Na výstave sa udeľujú prestížne ocenenia, čo znamenajú pre autorov?

Od roku 1967 na každom ročníku BIB udeľuje až 11 cien: hlavná cena Grand prix, päť Zlatých jabĺk a päť plakiet. Pre ilustrátorov má ocenenie z BIB nesmierny význam, pretože ich katapultujú k medzinárodnej sláve a uznaniu, oslovujú ich najvýznamnejšie medzinárodné vydavateľstvá, aby im vydali knihu, ponúkajú im výstavy či workshopy a podobne. Ocenenia BIB sa vo svete hodnotia podobne ako Cena Hansa Christiana Andersena, ktorá je vo svete detskej literatúry „malou nobelovkou“. V oblasti knižnej ilustrácie pre deti a mládež je Slovensko v prvom rangu a to by sme si mali chrániť a rozvíjať.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #BIB 2023