Topoľčany predávajú národnú kultúrnu pamiatku, budovu Červeného kríža

Mesto Topoľčany sa rozhodlo predať historickú budovu Červeného kríža na Stummerovej ulici. Poslanci mestského zastupiteľstva na svojom septembrovom zasadnutí schválili vyhlásenie obchodnej verejnej súťaže na odpredaj budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Zároveň stanovili minimálnu kúpnu cenu za budovu s pozemkom vo výške 472.000 eur.

24.09.2023 14:13
topolcany dom cerveneho kriza Foto:
Dom Červeného krížia v Topoľčanoch.
debata

Súťaž sa začala 22. septembra, záujemcovia môžu predložiť svoje ponuky do 14. novembra.

Na základe zákona o ochrane pamiatkového fondu mesto najskôr ponúklo objekt na kúpu Slovenskej republike. Ponuka bola doručená Ministerstvu kultúry SR 24. mája tohto roka, ministerstvo však na ňu nereagovalo. Nehnuteľnosti ponúkla radnica štátu za cenu stanovenú znaleckým posudkom vo výške 442.000 eur.

vyrocna cena pamiatky a muzea 2018 Čítajte viac Koho tento rok ocenia pamiatkari? Návrhy na najpozoruhodnejšie diela možno podať online už len pár dní

Bývalá budova Červeného kríža v Topoľčanoch je nevyužitá od roku 2014 a postupne chátra. Investíciu potrebnú na rekonštrukciu budovy vyčíslila správa mestských služieb na minimálne milión eur, čo nie je vo finančných možnostiach mesta. Primátorka Alexandra Gieciová uviedla, že za predchádzajúceho vedenia mesta v roku 2016 získala samospráva finančné prostriedky z Regionálneho operačného programu na rekonštrukciu vo výške zhruba dvoch miliónov eur, projekt sa však nezrealizoval.

kostol sv jána krstitela Čítajte viac Túto kultúrnu pamiatku považuje verejnosť za najkrajšiu

Vtedajší primátor Peter Baláž potvrdil, že pre komplikácie mesto zrušilo prebiehajúce verejné obstarávanie. „Na rekonštrukciu nám zostávalo sedem mesiacov, čo bol nereálny termín. Ak by sme ju nestihli urobiť, museli by sme peniaze vrátiť,“ zdôvodnil rozhodnutie mesta vtedajší primátor.

kaštieľ, Ostrá Lúka Čítajte viac Kaštieľ Ostrolúckych navštívia trinásti potomkovia rodu. Otvoria izbu Štúrovej Adely
debata chyba
Viac na túto tému: #Topolčany #národná kultúrna pamiatka