Intímny Andy Warhol. Na výstave sú aj ikonické portréty

V Galérii SPP v Bratislave vystavujú intímnu pop-artovú tvorbu Andyho Warhola. Návštevníci galérie budú mať možnosť vidieť diela v kontexte jeho portrétnej tvorby, aj vzhľadom na to, že mal prívlastok reportér svojej doby a tento aspekt v jeho tvorbe bol veľmi výnimočný. Ikonickým postavám 20. storočia svojou tvorbou pomohol vytvoriť doslova kult osobnosti.

20.10.2023 14:00
debata
Zo známych sérií na výstave nechýbajú ani... Foto: Galéria SPP
Vystava Andy Warhol Galeria SPP 1 Zo známych sérií na výstave nechýbajú ani portréty Jackie Kennedyovej, séria Ladies and Gentlemen, alebo obrazy Love. Zaujímavým exkurzom v rámci výstavy je tiež jeho prienik do témy smrti, ktorú reprezentuje séria lebiek a čiernobielych kvetov, ktoré Andy Warhol vytvoril po smrti svojej matky Júlie.

Andy Warhol bol kultovou osobnosťou umenia, ako aj života 20. storočia. „Ak chcete o mne všetko vedieť, pozrite sa na povrch mojich obrazov, filmov a moju osobu: To som ja, pod nimi sa už nič neskrýva.“ Výstava venovaná jeho dielam a životu s názvom Andy Warhol je otvorená pre verejnosť do 30. novembra 2023 v bratis­lavskej Galérii SPP.

Intímny Andy Warhol: výstava majstra pop-artu

V bratislavskej Galérii SPP nájdete aj ikonické portréty.

Fotogaléria
Andy Warhol  svojou  tvorbou spoluvytváral...
Zo známych sérií na výstave nechýbajú ani...
+2Na výstave je prezentovaných 55 zbierkových...

Warhol de luxe

Andy Warhol je celosvetovo známa osobnosť – americký umelec, úspešný reklamný grafik, ilustrátor, fotograf, filmový tvorca, producent i režisér so slovenskými koreňmi. Jeho život a tvorbu mapuje v rámci niekoľkých expozícií Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktoré zapožičalo časť svojej zbierky Galérii SPP.

Na výstave sú obrazy, fotografie či výstavné tlače

„Vzhľadom na to, že múzeum je najmenej do konca novembra budúceho roka v komplexnej rekonštrukcii, pokračujeme v našom projekte Warhol Tour, kde sa snažíme predstavovať osobnosť a tvorbu Andyho Warhola aj v iných mestách na Slovensku a v zahraničí. Počas októbra a novembra sme prijali pozvanie bratislavskej Galérie SPP,“ hovorí Martin Cubjak, riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a kurátor výstavy.

Na výstave je prezentovaných 55 zbierkových... Foto: Galéria SPP
Vystava Andy Warhol Galeria SPP 4 Na výstave je prezentovaných 55 zbierkových predmetov, ako sú obrazy, fotografie či výstavné tlače. Obsahom expozície sú diela Andyho Warhola, ktoré ukazujú skôr jeho intímnejšiu pop-artovú tvorbu.
Andy Warhol Kvety Čítajte viac Warholove Kvety neuvädnú, hoci majú 50 rokov

Na výstave je prezentovaných 55 zbierkových predmetov, ako sú obrazy, fotografie či výstavné tlače. Obsahom expozície sú diela Andyho Warhola, ktoré ukazujú skôr jeho intímnejšiu pop-artovú tvorbu.

„Z tejto témy je na výstave zastúpený napríklad vzácny portrét Edwarda Kennedyho z deluxe edície, ktorý Andy posial takmer celý diamantovým prachom, portrét Lillian Carterovej, matky bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera alebo aj jeho vlastné výtvarné prevedenia autoportrétov,“ vysvetľuje Martin Cubjak.

Warhol Čítajte viac Warhol odchádzal vždy bez rozlúčky. Jeho pätnásť minút slávy trvá

Stretnutie so smrťou

Zaujímavým exkurzom v rámci výstavy je tiež jeho prienik do témy smrti, ktorú reprezentuje séria lebiek a čiernobielych kvetov, ktoré Andy Warhol vytvoril po smrti svojej matky Júlie. Vo svojich dielach sa nebál ani náboženských tém, ktorých tvorba nebola v New Yorku vôbec bežná. Obsah svojej gréckokatolíckej viery, ktorá pochádzala od rusínskych rodičov, pretavil do konkrétnych umeleckých vízií.

„Andy Warhol výtvarne modifikoval diela starých majstrov. Príkladom je séria jeho obrazov Poslednej večere z rokov 1984 až 1986, ktorá je interpretáciou slávneho da Vinciho obrazu. Zároveň v tejto skupine môžeme nájsť aj ďalšie obrazy krížov alebo Ježiša Krista. Tento typ diel nám ukazuje Warholovu kultovú osobnosť dejín umenia aj z iného pohľadu a poukazuje na jeho silný vnútorný svet, jeho výchovu a aj samotný pôvod,“ dodáva Martin Cubjak.

Zo známych sérií na výstave nechýbajú ani portréty Jackie Kennedyovej, séria Ladies and Gentlemen, alebo obrazy Love.

Vrtac v nose Warhol Čítajte viac Dokázané: Warhol kreslil s prstom v nose už ako školák

Výstava je doplnená fotografiami Warholovho dvorného fotografa a tvorcu legendárnej Silver Factory – Billyho Namea, ktoré poukazujú na atmosféru života kráľa pop-artu, na ľudí, ktorí sa v jeho blízkosti pohybovali a spoluvytvárali dejiny americkej subkultúrnej scény.

Výstava Andy Warhol je prístupná verejnosti od piatku 20. októbra do štvrtka 30. novembra 2023 v priestoroch Galérie SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Vstup je pre všetkých návštevníkov bezplatný. Počas výstavy sú predĺžené otváracie hodiny v Galérii SPP – v pracovné dni od 11.00 do 19.00 h. a v soboty od 10.00 do 16.00 h.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované významnej osobnosti pop-artu. Dnes je nadregionálnou špecifickou inštitúciou múzejno-galerijného typu, ktorá sa zaoberá predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola. MMUAW za posledných 31 rokov realizovalo 49 zahraničných výstav v rôznych európskych mestách (Rím, Dublin, Corc, Sosnowiec, Novy Sad, Zadar, Dubrovník, atď.) Na Slovensku aktuálne prebieha výstava Andyho Warhola v Múzeu Rusínskej Kultúry v Prešove a v Galérii SPP v Bratislave. V decembri 2023 je plánovaná výstava vo Frankfurte.

Galéria SPP bola založená v roku 2000. Nachádza sa na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave, len niekoľko minút pešej chôdze od Nivy Tower, či Pradiarne 1900, v bezprostrednej blízkosti BC Apollo II a je ľahko dostupná aj mestskou hromadnou dopravou (zastávka Novohradská alebo zastávka Košická). Galéria SPP je pre verejnosť otvorená v dňoch pondelok až piatok od 10.00 do 18.00 h. Vstup je bezplatný.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Andy Warhol