Kunsthalle na príkaz ministerky končí, pracovníci sú rozhorčení jej netransparentným rozhodovaním

Pracovníci Kunsthalle Bratislava sa rozhodli vniesť svetlo do aktuálneho diania okolo Kunsthalle Bratislava (KHB) a vyjadrili sa k jej neistej budúcnosti. Do redakcie Pravdy zaslali stanovisko, v ktorom objasňujú kroky ministerky kultúry na potlačenie autonómie a zrušenie najmladšej slovenskej kultúrnej inštitúcie, ktorá má splynúť so SNG.

06.03.2024 15:27
Kunsthalle Bratislava Foto: ,
Budúcnosť bratislavskej Kunsthalle je v súčasnosti nejasná.
debata (12)

„My, zamestnanci a zamestnankyne Kunsthalle Bratislava, sme rozhorčení krokmi ministerstva voči najmladšej slovenskej inštitúcii súčasného umenia a dôrazne odsudzujeme tento typ netransparentného rozhodovania,“ píšu vo svojom stanovisku, z ktorého ďalej citujeme:

"V piatok 9. februára 2024 nám bolo elektronicky doručené príkaz ministerky kultúry SR o zrušení Kunsthalle Bratislava zlúčením so SNG, predbežne k dátumu 31. marca 2024. Tento dokument je zo dňa 19. januára 2024. V tejto súvislosti v utorok 27. februára 2024 VŠVU a platforma Otvorená kultúra! zorganizovali verejnú diskusiu o budúcnosti Kunsthalle Bratislava.

šimkovičová Čítajte viac Kultúrna obec odmieta kroky ministerstva. V petícii žiada odvolanie Šimkovičovej

Napriek tomu, že riaditeľka SNG Alexandra Kusá na diskusii deklarovala, že chce zachovať nezávislosť KHB a pomôcť jej, vyhla sa priamej odpovedi na otázku zamýšľaného personálneho obsadenia a hneď nasledujúci deň po diskusii sa vedenie KHB dozvedelo, že „z dôvodu zefektívnenia a optimalizovania činnosti KHB nie je priestor na uplatnenie žiadneho z jej zamestnancov“ a všetci majú prísť od 1. apríla 2024 o prácu. Týmto ide de facto o zrušenie inštitúcie a zbavenie jej autonómie," uvádzajú pracovníci Kunsthalle Bratislava vo svojom stanovisku k aktuálnemu dianiu.

Ako pripomínajú, počas intenzívnej verejnej diskusie odznelo mnoho tém, predovšetkým však generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka MK SR Peter Lukáč priamo potvrdil, že rozhodnutie o zrušení a zlúčení KHB so SNG bolo prijaté bez akejkoľvek konzultácie s odbornou či občianskou verejnosťou, pričom zodpovednosť zaň nesie ministerka Martina Šimkovičová.

Kunsthalle Bratislava Čítajte viac Kunsthalle Bratislava sa presúva pod SNG

„Chceme zdôrazniť, že tím KHB bol požiadaný o predloženie programu na rok 2024 na MK SR dňa 16. januára 2024 (čo nie je štandardná prax), na základe čoho bolo zamietnuté jeho financovanie. Až na diskusii bol v súvislosti so zrušením KHB spomenutý interný audit. Pritom tento konštatoval pochybenia prevažne administratívneho charakteru, a až s výnimkou dvoch úloh, ktoré treba odovzdať do konca marca, boli všetky nedostatky odstránené v termíne do konca januára 2024. Z toho je zjavné, že rozhodnutie MK SR o zrušení KHB zlúčením so SNG (prijaté 19. januára 2024) bolo motivované programovým zameraním organizácie a nie “nezodpovedným hospodárením”. Za šírením zavádzajúcich informácií a pripravovaných krokov zo strany MK SR a SNG vidíme snahu o diskreditáciu KHB ako inštitúcie a znevažovanie práce členov a členiek jej tímu,“ uvádza tím pracovníkov Kunsthalle Bratislava.

„Naďalej stojíme na strane hodnôt, ktoré sme prezentovali aj prostredníctvom programu KHB, a radi by sme sa poďakovali VŠVU & Otvorenej kultúre! za zorganizovanie diskusie a prejavenie podpory v týchto nepredstaviteľných časoch. Ďakujeme tiež každému nášmu návštevníkovi a návštevníčke za čas, dôveru a podporu,“ uzatvára svoje stanovisko k aktuálnemu dianiu Kunsthalle Bratislava.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Kunsthalle #kultúrna politika