Zamestnanci BIBIANY nesúhlasia s odvolaním riaditeľky Zuzany Liptákovej. Žiadajú vysvetlenie a transparentné výberové konanie

Prečítajte si otvorený list zamestnancov BIBIANY, v ktorom reagujú na odvolanie riaditeľky Zuzany Liptákovej.

26.03.2024 12:25
BIBIANA Foto:
Zamestnanci BIBIANY.
debata (4)

My, podpísaní zamestnanci a zamestnankyne BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti, nesúhlasíme s okamžitým odvolaním Zuzany Liptákovej z postu riaditeľky.

V pondelok 25. marca 2024 bolo medializované, že ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová ju bez udania dôvodu odvolala z pozície štatutárky inštitúcie.

Ide pritom o vôbec prvú riaditeľku BIBIANY, ktorá bola zvolená na základe verejného výberového konania.

So znepokojením sledujeme netransparentné kroky súčasnej vlády, ktoré zasahujú už aj do sféry umenia určeného deťom a mládeži. Týmto necitlivým konaním ministerstvo ohrozuje dlho budovanú odbornosť a medzinárodný kredit projektov BIBIANY, ako aj celkový chod inštitúcie, ktorá v poslednom období, práve za pôsobenia odvolanej riaditeľky, nabrala nový dych a oživuje kontakty doma i v zahraničí.

Martina Šimkovičová Čítajte viac Šimkovičová odvolala riaditeľku Bibiany i Slovenskej národnej knižnice. Škandalózne a netransparentné, reaguje Jaurová

Medzinárodný dom umenia pre deti má jedinečné postavenie na Slovensku a je rešpektovanou organizáciou v zahraničí. V čase, keď sa pripravuje jubilejný 30. ročník Bienále ilustrácií Bratislava, 17. ročník medzinárodného festivalu Bienále animácie Bratislava či 32. ročník súťaže Najkrajšie knihy Slovenska, potrebuje BIBIANA stabilné a odborné vedenie.

Vyjadrujeme vážnu obavu z postupu ministerstva kultúry.

Žiadame o vysvetlenie danej situácie a rovnako žiadame, aby obsadzovanie vedúcich postov štátnych inštitúcií bolo realizované na základe transparentného výberového konania s verejným vypočutím, tak ako to bolo aj v predošlom konkurze na miesto riaditeľky BIBIANY. Žiadame, aby kritéria výberu uchádzačov boli k prediskutované s odbornou verejnosťou a rozhodnutie o víťazovi nech prislúcha nezávislej komisii zloženej z odborníkov.

To je jediná možnosť, ako zabezpečiť vysokú kvalitu všetkých druhov umenia a jeho reflexie, slobodnej tvorivosti a otvorenosti, ktoré BIBIANA sprostredkúva našim deťom aj nám ostatným.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #galéria #MK SR #Bibiana #Zuzana Liptáková