Vo veku 80 rokov zomrel architekt Ján Miloslav Bahna

Slovenský architekt Ján Miloslav Bahna zomrel v nedeľu vo veku 80 rokov. Informoval o tom jeho syn Miloslav Bahna. Povesť priekopníka slovenskej postmoderny si získal v polovici 80. rokov 20. storočia, keď sa zrealizoval jeho projekt Obchodného domu v bratislavskom Ružinove. Naprojektoval aj Dom odievania na Námestí SNP v Bratislave a zrekonštruoval bratislavské objekty obchodný dom Pionier a kino Metropol.

22.04.2024 11:19
ján m. bahna Foto: ,
Jána M. Bahna na archívnej snímke
debata

Ján Miloslav Bahna sa narodil 8. apríla 1944 v Pukanci v okrese Levice. Patril k strednej generácii slovenských architektov, ktorý v práci aplikoval nové podnety zo svetovej architektúry. Na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave vychoval desiatky mladých architektov. Patril medzi zakladajúcich členov Spolku architektov Slovenska (SAS) a Slovenskej komory architektov. Pôsobil ako viceprezident SAS pre Bratislavu, od novembra 2008 bol aj prezidentom SAS.

Vyštudoval architektúru na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave (1967) a v roku 1970 na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave u profesorov Jozefa Lacka a Vojtecha Vilhana.

ján m. bahna Čítajte viac Architekt Ján M. Bahna: Ikony hodnotím dosť rozpačito

V rokoch 1971 – 1990 pracoval v Štátnom projektovom ústave obchodu (ŠPUO) v Bratislave, kde vytvoril viaceré významné obchodné stavby. V rokoch 1971 – 1979 pracoval súčasne v súkromnom ateliéri s profesorom Vojtechom Vilhanom, svojím bývalým pedagógom. Z tohto obdobia pochádzajú stavby vládneho salónika v starej budove letiska v Bratislave, jeho rekonštrukcie a interiéry haly (1973 – 1974) a interiér Štátnej banky československej v Žiline (1976 – 1979).

Vily nad Bratislavou Čítajte viac Vily nad Bratislavou sa po novom zmestia aj do kabelky

V roku 1990 začal Ján M. Bahna učiť na VŠVU v Bratislave. Súčasne založil AA ateliér architektúry. Počas celej svojej architektonickej tvorby realizoval a rekonštruoval ako autor, respektíve vedúci kolektívu autorov viac ako 60 objektov, väčšinou v Bratislave.

Povesť priekopníka slovenskej postmoderny si získal v polovici 80. rokov 20. storočia, keď sa zrealizoval jeho projekt Obchodného domu v bratislavskom Ružinove (1984). Naprojektoval aj Dom odievania na Nám. SNP v Bratislave (1985) a zrekonštruoval bratislavské objekty obchodný dom Pionier (1994) a kino Metropol (1996).

Za centrálu Všeobecnej úverovej banky (VÚB) na Mlynských nivách v Bratislave (1996) získal kolektív autorov z AA ateliéru architektúry v roku 1997 najvyššie ocenenie v tvorbe slovenských architektov, Cenu Dušana Jurkoviča.

Dušan Grúň - bývanie Čítajte viac Šlágre Dušana Grúňa zľudoveli. Svoje publikum mal do konca života

Ján Miloslav Bahna zrealizoval ešte mnoho ďalších zaujímavých stavieb v Bratislave, napríklad centrálu Československej obchodnej banky alebo budovu Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského. Podieľal sa na rekonštrukciách víl v Horskom parku, rekonštruoval Univerzitnú knižnicu a Lisztovu záhradu s hudobným pavilónom, rekonštruoval aj Slovenskú sporiteľňu, Manderlove domy, Lettrichovu vilu, navrhol nadstavbu VŠVU. Podľa jeho návrhu zrekonštruovali synagógu v Leviciach.

Ocenenie Bratislavská čučoriedka si úspešný architekt prevzal v roku 2006. V roku 2012 vydal v spoluautorstve knihu Vily nad Bratislavou.

debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #Ján M. Bahna