Koonsov kovový Králik je najdrahšie vydraženým dielom žijúceho umelca

Najdrahším dielom žijúceho umelca predaným v dražbe je kovová skulptúra králika od amerického tvorcu Jeffa Koonsa, pri ktorej sa 15. mája 2019 prihadzovanie zastavilo na sume 80 miliónov dolárov, vrátane aukčnej prirážky potom nový majiteľ zaplatil 91,1 milióna dolárov. Zhruba meter vysoká figurína z ušľachtilej ocele, ktorá pripomína zväčšenú nafukovaciu postavičku, tak prekonala obraz britského maliara Davida Hockneya, ktorý vydražil rok predtým za 90,3 milióna dolárov.

15.05.2024 08:00
Jeff Koons - Králik Foto:
Jeff Koons - Králik
debata

Keď bola Koonsova socha králika s mrkvou prvýkrát verejne vystavená v roku 1986 v galérii v New Yorku, niektorí si mysleli, že ide o vtip, iní boli nadšení. Napríklad teraz už zosnulý riaditeľ newyorského Múzea moderného umenia Kirk Varnedoe vtedy dielo označil za „míľnik“ v modernom umení.

Jeff Koons a topmodelka Karlie Kloss Čítajte viac Za manželku mal pornostar, s ktorou bojoval o syna: Dnes je najdrahším umelcom na svete, dielo tohto muža vydražili za 91 miliónov

Nadšený bol z Králika v roku 1987 aj Damien Hirst, vtedy mladý študent umenia a teraz slávny britský výtvarník, ktorý sa preslávil aj kontroverznými dielami. „Nemohol som sa na tú jednoduchú krásu vynadívať, bol som užasnutý,“ spomenul neskôr Hirst svoj prvý zážitok s Koonsovým dielom.

Králik je jedným z niekoľkých diel podobného charakteru, ktoré Koons vytvoril. Napríklad so svojím oranžovým Balónikovým psom držal Koons skorší rekord vydražených diel žijúcich umelcov – v roku 2013 sa predal za 58,4 milióna dolárov.

Koons je kontroverzný umelec, ktorého niektorí kritici označujú za majstra gýča. Je považovaný za predstaviteľa neo-popu alebo post-popu. Sedemdesiatročný autor však akékoľvek pokusy o kategorizáciu svojho diela odmieta a predovšetkým popiera, že by jeho práce mali akýkoľvek skrytý význam.

debata chyba
Viac na túto tému: #aukcia #umenie #Jeff Koons