Staňte sa špiónom v múzeu. V sobotu bude Noc múzeí a galérií

Už dvadsať rokov sa na Slovensku koná maratón na zábavou a poznaním. Európska Noc múzeí a galérií v sobotu 18. mája odhalí iný pohľad na kultúrne dedičstvo a sľubuje nezvyčajné zážitky až v 130 objektoch po celom Slovensku.

16.05.2024 06:00
Trebišov Kultúra Múzeum Noc múzeí Foto: ,
Takto vyzerala  vlaňajšia Noc v trebišovskom múzeu.
debata
Aká bude Noc múzeí a galérií?
Video
O novinkách informuje Zuzana Vášáryová z Národného múzea. / Zdroj: TV Pravda

Už dvadsať rokov sa na Slovensku každý rok 18. mája chystá Noc múzeí a galérií, ktorá každoročne priláka desiatky tisíc návštevníkov. V tento deň môžu poznať múzeá a galérie z inej stránky než obvykle. Niekde už od rána, ale väčšinou až popoludní a do neskorej noci pripravili bohatý program až v 130 objektoch, kde budú k dispozícii celé tímy kurátorov výstav, historikov, antropológov, archeológov a ďalších odborníkov, aby hosťom pútavo porozprávali o predmetoch z muzeálnych vitrín, o javoch medzi nebom a zemou aj o svojej práci. Deti tiež zažijú nezvyčajný deň plný zábavy, keď napríklad spoznajú prácu archeológa pri hre na vykopávky alebo sa povozia historickým vlakom.

Zuzana Dzurdzíková, PR SNG, Čítajte viac V Národnej galérii sa ukáže dystopická budúcnosť

„Pre priaznivcov Noci sú od popoludňajších hodín do neskorého večera aj v tomto roku pripravené obľúbené prezentačné formáty – prehliadky, lektoráty, tvorivé dielne, prednášky, animácie, divadelné vystúpenia a iné, ako aj niekoľko noviniek, ktoré si organizátori pripravili pre tento jubilejný ročník,“ hovorí vedúca centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

výstava SNM človek v čase a priestore Čítajte viac V múzeu spoznáte samých seba - človeka

V Bratislave, v Košiciach aj v Banskej Bystrici a vo Zvolene platí na Noc múzeí jednotná vstupenka v hodnote 5 eur, s ňou sa návštevník dostane do toľkých múzeí a galérií, koľko len stihne prejsť. V Bratislavskom kraji bude otvorených až 40 inštitúcií, v Košiciach skoro 20, v Banskej Bystrici a vo Zvolene 7. V týchto mestách prepravu uľahčia špeciálne bezplatné spoje. „Vstupenka na Noc múzeí zároveň platí aj ako cestovný lístok, v Bratislave a Košiciach na špeciálne linky a v Banskej Bystrici a Zvolene na dobový vlak, ktorý bude premávať medzi mestami, ako aj na hromadnú dopravu v oboch mestách od 16. do 24. hodiny,“ spresnila Vášáryová.

V Bratislavskom kraji budú tiež testovať novú aplikáciu vytvorenú špeciálne ako sprievodcu pre Noc múzeí. Košickú Noc múzeí a galérií okrem výstav, interaktívnych expozícií či workshopov doplnia aj pestré kulinárske zážitky v ôsmich vybraných reštauráciách, počnúc rýchlym občerstvením až po sedemchodové menu v réžii šéfkuchárov.

Jedinečnou antropologickou výstavou v... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
výstava SNM človek v čase a priestore Jedinečnou antropologickou výstavou v Prírodovednom múzeu SNM bude sprevádzať kurátorka Alena Šefčáková

„Návštevníci Slovenskej národnej galérie si počas celého dňa budú môcť vyskúšať virtuálnu realitu a večer o deviatej nazrú do dystopickej budúcnosti, ktorá odhalí, čo sa stane, keď ožijú stroje. Zaujímavou súčasťou programu je aj workshop linorytu, inšpirovaný výstavou Marko Blažo: Celý človek, ktorá sa končí deň po Noci múzeí a galérií. Na nádvorí bude koncert experimentálneho švajčiarskeho kvarteta a odporúčam aj pozrieť si dokument Pozor, padá SNG!,“ pozýva PR manažérka najväčšej slovenskej galérie Zuzana Dzurdzíková.

pamiatky ceny restaurovanie kostol sv.jan Čítajte viac Poznáte najvýznamnejší objav roka či najkrajšie obnovenú pamiatku?

Nielen črepy vo vitríne

Dnešné múzeum už zďaleka neukazuje len črepy vo vitríne, mnohé expozície sú moderné, interaktívne, a keď sa k tomu pridá zaujímavé rozprávanie a pútavý program, o zážitok je postarané. Počas Noci múzeí absolvujete prehliadky v spoločnosti odborníkov a spoznáte muzeálne či galerijné exponáty naozaj zblízka. Len ľudia, ktorí vedia, čo je za tým, čo je vystavené, vedia odhaliť tajomstvá histórie aj rôznych iných vedeckých odborov. Počas Noci múzeí máte jedinečnú šancu stretnúť ich.

Napríklad v Prírodovednom múzeu SNM v Bratislave v prednáške Zdeňka Urbana z Europlanet Society „preletíte“ celú Mliečnu dráhu a budete hľadať život na iných planétach. Bratislavčania môžu byť zvedaví, čo všetko bolo odhalené v nedávno obnovenej Michalskej veži. V historickom múzeu SNM na Bratislavskom hrade nazriete do zákulisia a spoznáte prácu zamestnancov múzea, v Modre sa dozviete o stredovekom dorábaní vína, na hrade Červený Kameň bude témou Noci historické odievanie s ochutnávkou vína v hradnej lisovni.

Noc múzeí a galérií na hrade Červený Kameň... Foto: SNM
hrad Červený Kameň lisovna Noc múzeí a galérií na hrade Červený Kameň doplni ochutnávka vín v hradnej lisovni.

V Bojniciach sa návštevníci môžu s odbornými pracovníkmi múzea porozprávať na témy Lipa Kráľa Mateja, výstava jedného predmetu, či národná kultúrna pamiatka. V Modrom Kameni môžete v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek besedovať s hereckou legendou Štefanom Kvietikom. V kaštieli v Dolnej Krupej zasa pri prechádzke ružovou záhradou grófky Márie Henriety Chotekovej objavíte históriu šľachtenia ruží aj epizódy zo života slávneho skladateľa Ludwiga van Beethovena, ktorý v kaštieli prebýval.

Východoslovenské múzeum Košice pripravilo komentované prehliadky výstav Miro Žbirka: Roky a dni a Krvavé historky z temnice v tajomnej Miklušovej väznici. Visit Košice Infopoint prezentuje virtuálnu videoprehliadku histórie a architektúry Sakrálne pamiatky Košíc a pri Dolnej bráne sa môžu záujemcovia zapojiť do série zaujímavých workshopov.

oltar02 Čítajte viac Bojnický oltár vystavili na zámku trojmo

Špión v múzeu

Deti, ale aj dospelých pritiahne historická doprava – v Bratislave sa môžu povoziť na parných či motorových vlakoch z Múzea dopravy aj do železničného múzea, v jednom múzeu si postavia maketu železnice a v druhom zasa vyskúšajú prácu rušňovodiča. V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa môžu odviezť vláčikom Považskej lesnej železničky.

Deti sa môžu zahrať na archeológov, na rímskych legionárov alebo stredovekých rytierov v Archeologickom múzeu SNM. V Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre môžu písať husím brkom a spoznať nárečové slová a dobové oblečenie, v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene sa premenia na malých tesárov alebo si overia svoje vedomosti a prebudia zmysly pri prechádzke lesným chodníkom. V Slovenskom technickom múzeu Košice si celá rodina zahrá pátraciu hru Špión v múzeu.

Expozícia Elektrovek – 200 rokov... Foto: TASR, František Iván
Košice STM výstava elektrovek Expozícia Elektrovek – 200 rokov elektrotechniky v Slovenskom technickom múzeu.

Špeciálnu atmosféru majú nočné prehliadky, ktoré sa konajú len výnimočne. Potme môžete navštíviť napríklad hrad Ľubovňa, svietiť však bude ohňová šou. V kaštieli v Hanušovciach nad Topľou sa v noci otvoria kaštieľske pivnice, pri nočnom osvetlení sviec a historických lámp sa inak ukáže aj Lesnícke múzeum vo Zvolene. V Bratislave archeológovia v Prírodovednom múzeu zavedú hostí priamo medzi ľudské ostatky z asi desaťtisíc hrobov – nie preto, aby sa tam v noci báli, ale aby sa dozvedeli o zaujímavej práci archeológov.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie, ktoré návštevníkom otvára dvere do sveta umenia, vedy a histórie a prináša naozaj nevšedné zážitky. Podrobný program jednotlivých múzeí a galérií nájdete na stránke nmag.sk (Noc múzeí a galérií pre celé Slovensko), nmag.snm.sk (Bratislavský kraj) a visitkosice.org.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Noc múzeí