V Múzeu mesta Bratislavy otvorili Čierne diery. Odkrývajú históriu bratislavských dlažieb a obkladov s predmetmi v zbierkach múzea

Nová výstava Múzea mesta Bratislavy (MMB), ktorú otvorili 30. mája, vznikla v spolupráci s o. z. Čierne diery a prepája históriu bratislavských dlažieb a obkladov s predmetmi v zbierkach Múzea mesta Bratislavy. Cieľom výstavy je poukázať na inšpiračné zdroje umeleckého remesla a interiérového dizajnu, ktorými sú prírodné materiály. Obdiv k prírode viedol celé generácie vynálezcov a výtvarníkov k vytváraniu nových materiálov a umeleckoremeselných techník. Ich odkaz nachádzame aj v dizajne obkladových materiálov bratislavských domov.

12.06.2024 08:00
Cierne diery v MMB foto Adam Sakovy  20 Foto:
Nová výstava Múzea mesta Bratislav vznikla v spolupráci s o. z. Čierne diery a prepája históriu bratislavských dlažieb a obkladov s predmetmi v zbierkach Múzea mesta Bratislavy.
debata
Múzeum odhaľuje mestské dlaždice v Bratislave

Nová výstava prepája históriu bratislavských dlažieb a obkladov s predmetmi v zbierkach Múzea mesta Bratislavy.

Fotogaléria
Nová výstava Múzea mesta Bratislav vznikla v...
Výstava vychádza z výskumu dvojice Julia Itin a...
+2Nová výstava Múzea mesta Bratislavy (MMB),...

Výstava vychádza z výskumu dvojice Julia Itin a Štefan Cipár, ktorým sa podarilo dostať do niekoľkých stoviek domov v širšom centre Bratislavy a zdokumentovať a popísať exempláre obkladov a dlažieb datované od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia. Tie nachádzali počas trojročného obdobia výskumu v lokalitách ako Staré Mesto, Palisády, Obchodná ulica, Hlavná stanica, Blumentál, ale aj Rača alebo Vajnory.

„Výskum bratislavských dlaždíc, ktorý vznikol z obyčajnej ľudskej zvedavosti pri prechádzkach po Bratislave, sa stal trochu prekvapivým knižným bestsellerom. Ukázali sme tisícom ľudí, čo sa nachádza za fasádami domov v širšom centre Bratislavy. A pokúsili sme sa prepojiť nájdenú krásu s príbehmi obyvateliek a obyvateľov, ktorí na týchto adresách žili. Sme radi, že teraz tento výskum dlaždíc prepojíme so širšou témou predmetov, aké sa v minulosti vyskytovali v domácnostiach,“ povedal Martin Lipták, predseda združenia Čierne diery a jeden z autorov knihy spoločne s Juliou Itin a Štefanom Cipárom.

Vo výstavnom priestore vzniká vizuálna hra... Foto: Adam Šakový
Cierne diery v MMB foto Adam Sakovy 11 Vo výstavnom priestore vzniká vizuálna hra nachádzania podobností medzi dizajnom historických keramických obkladov, technikami a materiálmi použitými na predmetoch zo zbierok múzea a originálmi prírodných materiálov.

Kurátorka MMB Jana Švantnerová „spárovala“ nálezy dlaždíc s predmetmi v muzeálnych zbierkach. Jej kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných materiálov alebo techník z rôznych období, ako napríklad renesancia či secesia. Výskum bratislavských dlažieb sa tak prepája s ďalšími artefaktmi v interiéroch, ktoré imitovali napríklad korytnačinu, polodrahokamy či techniky úpravy skla a keramiky.

„Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám zároveň umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť. Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník a materiálov ako marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín,“ uvádza Jana Švantnerová, kurátorka výstavy.

Michalská veža Čítajte viac Obnovená Michalská veža sa po dvoch rokoch otvára verejnosti. Pozrite si video

Vo výstavnom priestore tak zároveň pre návštevníkov a návštevníčky vzniká akási vizuálna hra nachádzania podobností medzi dizajnom historických keramických obkladov, technikami a materiálmi použitými na predmetoch zo zbierok MMB a originálmi prírodných materiálov. Ukážky minerálov, nerastov a živočíchov obohatia výstavu vďaka spolupráci so SNM – Prírodovedným múzeom.

„Koncept výstavy je pre mňa ako mineralogičku veľmi osviežujúcim spestrením. Prvýkrát som sa nepozerala na minerály z vedeckého uhľa pohľadu, ale vyberala som vzorky podľa farby a textúry. Teším sa, že táto výstava svojím zameraním umožní obdivovať minerály z našich zbierok inému, širokospektrálnemu publiku,“ približuje Branislava Voleková zo SNM – Prírodovedného mú­zea.

devín Čítajte viac Hrad Devín: Dvojročný projekt obnovy zlepší najmä návštevnícky komfort

Do výstavy sú zasadené aj dve intervencie súčasného umenia. Prvou je séria fotografií od fotografky Jany Hojstričovej s názvom Unavená domácnosť, druhou objekt a video umelca a aktivistu Ota Hudeca s názvom Maskot a Back to Where I Belong. Hojstričová aj Hudec v týchto dielach naplno využívajú potenciál nápodoby materiálov.

Súčasťou programu k výstave počas jej trvania budú aj komentované prechádzky za bratislavskými dlažbami organizované o. z. Čierne diery. Konkrétne termíny budú včas zverejnené na webe a sociálnych sieťach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Múzeum mesta Bratislavy