Na Bratislavskom hrade otvorili výstavu jabloneckej bižutérie.
Náhrdelník pre Adele
„História jabloneckej bižutérie siaha do 18. storočia a so cťou obstojí aj pri veľkých svetových výrobcoch módnej bižutérie. Výstava predstavuje to najlepšie zo súčasnej produkcie v jabloneckom regióne. Sú tu zastúpené výrobky od dvanástich firiem, od klasických kovových šperkov zdobených sklenenými kameňmi, klasický šperk aj inovatívny dizajn, výrobky z perál a perličiek vrátane ručne vinutých perál. Všetky vystavené šperky vznikli za posledné tri roky a odrážajú súčasné technologické a dizajnové možnosti v produkcii bižutérie, nové spôsoby spracovania skla alebo kovu, nové povrchové úpravy,“ hovorí Kateřina Hrušková, kurátorka výstavy z jabloneckého múzea.
Napríklad kolekcia Ocean v zelenej farbe prináša tradičný jablonecký produkt – špeciálne kamene, ktoré nenájdete nikde v prírode, vyrábajú sa priamo pre bižutériu a v novej produkcii tento tradičný materiál z Jablonca znova ožíva. Šperky v tvare vlčích makov zas ukazujú, že dizajn kovu je na vzostupe. Zákazníci obľubujú aj ďalší tradičný materiál, výrobky z perál a perličiek. Na výstave upúta napríklad ručne vyšívaná divadelná kabelka posiata čiernymi perlami. „Pre mňa je to ikona jabloneckej bižutérie, pani majiteľka zrejme ako posledná na svete vyrába ručne tamburovanou perličkovou výšivkou výrobky v malých sériách,“ upozorňuje kurátorka. Najdrahšie z jabloneckej produkcie sú unikátne vinuté perly, každý kus je ručne vyrobený originál.
Vo vitrínach uvidíte aj solitéry, ktoré sa nevyrábajú pre sériovú výrobu, ale ako jeden reprezentatívny kus. Každého upúta kráľovská korunka – táto síce bola vyrobená na výstavu, ale originál skutočne putoval na kráľovský dvor do Thajska. Firma korunkami zdobí aj české kráľovné krásy. Jedinečným kusom je aj perličkový náhrdelník v hnedozlatých farbách, inšpirovaný ikonami popmusic. Bol určený ako osobný dar pre speváčku Adele, covidové udalosti odovzdaniu daru však zabránili. No vďaka tomu môžu náhrdelník pre Adele obdivovať návštevníci výstavy na Bratislavskom hrade.
Múzeum zároveň prezentuje aj výrobky, o ktoré je na trhu najväčší záujem, osvedčené „stálice“ v ponuke. „Móda vracia bižutériu do podoby klasického, ľahko konzervatívneho šperku a získava nadčasovú podobu, čo jej umožňuje stať sa bežným a univerzálnym dámskym doplnkom,“ podotýka kurátorka Kateřina Hrušková. V súčasnosti sú v móde sýte odtiene ružovej, zelenej, modrej, trendová je inšpirácia rôznymi geometrickými tvarmi, najmä osemuholníkmi, ale aj „veľká hmota“, teda veľmi výrazná bižutéria, ktorá dopĺňa jednoduchý outfit.
Počítačová bižutéria
Pri bežnej produkcii bižutérie sa nedá hovoriť o konkrétnom autorovi, pretože na výslednom šperku sa podieľajú viacerí výrobcovia. „Niektorí dodávajú komponenty, jedni lisujú kovy, druhí galvanizujú, ďalší vyrábajú pre bižutériu kamene a iní zas jednotlivé komponenty kompletizujú a vytvárajú dizajn. Preto sú výrobky z bižutérie väčšinou spoločným dielom, jeden výrobca bez druhého nemôže existovať,“ vysvetľuje Kateřina Hrušková.
Celkom inak je to pri autorských šperkoch, ktoré tvoria druhú časť výstavy. Tu nájdeme práce piatich šperkárov z troch krajín vytvorené počas vlaňajšieho Medzinárodného sympózia autorského šperku, ktoré spája jedna téma: Computer Jewellery. „Témou prác bol vplyv výpočtovej techniky na človeka. Súčasťou vystavených šperkov sú počítačové súčiastky kombinované s bižutériou zo skla a z kovu,“ objasňuje druhá kurátorka výstavy Kateřina Nora Nováková.
„Nie každý si tieto výrobky dokáže predstaviť ako nositeľný šperk,“ upozorňuje Kateřina Nora Nováková. Ako už názov sympózia napovedá, autori často použili počítačové komponenty ako pamäťové karty či hard disk alebo sa nimi inšpirovali. Upúta napríklad nápaditá brošňa ako hard disk s priehrštím drobných komponentov z bižutérie, nazvaná Preplnený hard disk, ktorá odráža súčasnú presýtenosť informáciami. Iný autor si vybral ako dominantný prvok kremík, ktorý ľudstvo sprevádza od jeho počiatku aj ako komponent moderných technológií. Ďalšia autorka v šperkoch zobrazila hrozbu virtuálneho sveta pre ženy. Slovensko na sympóziu v Jablonci nad Nisou zastupovala Mia Čopiková, ktorá vo svojej tvorbe zamerala na potrebu ľudskej komunikácie.
Výstava Trendy. Dizajn. Produkcia: Bižutéria a šperk bude pre verejnosť sprístupnená do 28. októbra 2024 v priestoroch SNM – Historického múzea na 3. poschodí Bratislavského hradu.