Caligulovu stratenú bustu objavili po 200 rokoch. Istý čas si mysleli, že išlo o Alexandra Veľkého

Po desiatich rokoch usilovného pátrania sa šikovnej kurátorke Silvii Davoliovej zo Strawberry Hill podarilo nájsť bronzovú bustu rímskeho cisára Caligulu, ktorá sa 200 rokov považovala za stratenú.

25.06.2024 09:00
Bronzová busta Caligulu Foto:
Bronzová busta Caligulu.
debata (2)

Dielo, ktoré má len 13 centimetrov, vzniklo pred asi 2-tisíc rokmi a za ten čas vystriedalo množstvo vlastníkov. V polovici 18. storočia patrilo spisovateľovi a politikovi Horaceovi Walpoleovi, ktorý ho získal od britského ambasádora v Taliansku Horacea Manna.

Ten tvrdil, že bustu zachránili z trosiek Herculanea po erupcii Vezuvu. „V našom archíve Strawberry Hill som našla niekoľko listov o tomto dare medzi Walpoleom, Mannom a vojvodom z Elbeufu, ktorý v polovici 18. storočia pracoval na vykopávkach v Herculaneu,“ vysvetľuje Davoliová. Po Walpoleovej smrti v roku 1797 prešla busta nie koľkými rukami, pričom v 19. storočí prevládal názor, že v skutočnosti ide o Alexandra Veľkého.

fresky, pompeje Čítajte viac Pri nových vykopávkach v Pompejach objavili ohromujúce umelecké fresky

Davoliová vystopovala Caligulu vďaka kresbe, ktorú našla v zbierke Lewisa Walpolea na Yalovej univerzite. Horace Walpole ju dal vyrobiť niekedy v 80. rokoch 18. storočia, jej autorom bol známy umelec John Carter. Následne kurátorka zistila, že v 90. rokoch 19. storočia bol vlastníkom sochy John Henry Schroder, ktorý si však myslel, že zobrazuje neznámeho mladého muža z 15. storočia.

Davoliová napokon vďaka spomínanej kresbe objavila bronzovú bustu v súkromnej zbierke umenia a starožitností investičnej spoločnosti Schroders. „Netušili, že ide o Caligulu,“ vysvetlila „Bola som taká šťastná, keď som konečne uvidela bronz a spojila si to.“

Caligula (12 n. l. – 41 n. l.)

  • tretí cisár Rímskej ríše
  • vládol v rokoch 37 n. l. až 41 n. l.
  • jeho meno znamená čižmička
  • spočiatku sa javil ako dobrý vládca
  • po polroku vládnutia sa zmenil na tyrana
  • obnovil procesy s vlastizradcami, ponižoval senát, vraždil boháčov a politických súperov
  • vyhlásil sa za boha, viedol zhýralý život a údajne sa dopúšťal incestu so svojimi sestrami
  • počas invázie do Británie sa jeho armáda vzbúrila, a tak vojakom nariadil zbierať mušle, ktoré mali symbolizovať vojnovú korisť
  • po necelých štyroch rokoch vlády ho 24. januára 41 n. l. zavraždil tribún prétoriánskej gardy Cassius Chaerea spolu s ďalšími sprisahancami
  • novým cisárom Rímskej ríše sa stal Claudius

Sochu potom previezli k Rupertovi Harrisovi, špecialistovi na konzervovanie kovov, ktorý uviedol, že bronzová kompozícia sa zhoduje s predmetmi, ktoré majú 2-tisíc rokov. Identitu busty potvrdil aj Dietrich Boschung, expert na ikonografiu imperiálneho Ríma z Inštitútu archeológie na Univerzite v Kolíne nad Rýnom. Poukázal na striebro v očiach, čo bolo vtedy pre cisárov zvykom.

Počas Caligulovej vlády vzniklo niekoľko bronzových búst s jeho podobou, zachovalo sa ich však len zopár. Dve z nich sa nachádzajú v Metropolitnom múzeu v New Yorku, ďalšie sú v súkromných zbierkach.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #múzeum #busta #Caligula