Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva všetkých na narodeninovú oslavu spojenú s viacerými výročiami svojich expozícii. Už celé desaťročia je múzeum neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a historického dedičstva stredného Slovenska poskytujúc návštevníkom cenné poznatky o histórií, tradíciách, umení a prírode regiónu. 12. júla od 17:00 h bude patriť priestor v hradnom areáli pri Matejovom dome v spolupráci so Starou Tržnicou narodeninovým oslavám múzea.
Žiadosť o vznik mestského múzea predložil v roku 1889 Dr. Štefan Holesch, hlavný notár mesta Banská Bystrica. Za najvhodnejšiu budovu mesto vybralo Matejov dom. Prvá múzejná expozícia v Matejovom dome bola slávnostne otvorená 17. októbra 1909. Prvými kustódmi, ktorí položili základy múzejnej tradície v meste, boli Jozef Schweng,

Dr. Samuel Bothár a Dr. Štefan Holesch. V Matejovom dome sa v súčasnosti nachádza expozícia venovaná histórii Banskej Bystrice, ktorá v tomto roku oslavuje svoje 15. výročie. Na svoje 35. narodeniny nezabúda ani Tihányiovský kaštieľ, v ktorom sídli prírodovedná časť múzea. Rozsiahla expozícia Príroda stredného Slovenska, ktorá bola otvorená v roku 1989 je aj vďaka aktuálnym výstavám stále atraktívnym miestom poznania.
„Stredoslovenské múzeum zohráva kľúčovú úlohu v uchovávaní a prezentácii kultúrneho dedičstva stredného Slovenska. Sme najstaršou múzejnou inštitúciou v meste pod Urpínom, ktorá sa môže pochváliť s viac ako 200 000 tisíc zbierkovými predmetmi. Pri tejto príležitosti múzeum vydáva nového sprievodcu po múzeu, kde sa návštevníci dozvedia o tejto inštitúcii a jej expozíciách všetko na jednom mieste. Jeho slávnostné uvedenie a spustenie predaja bude práve 12.júla. Pre tých, čo s nami strávia piatkové popoludnie sme si pripravili aj víkendové prekvapenie v podobe bezplatného vstupu do všetkých našich expozícií, oplatí sa v piatok preto na Narodeniny múzea prísť,“ pozýva riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.
“Celý rok 135. výročia založenia Stredoslovenského múzea sa nesie v znamení zaujímavých aktivít. Som rád, že v našom zriaďovateľskom portfóliu máme kultúrnu organizáciu, ktorá vzdeláva a teší svojich návštevníkov, a to od tých najmladších až po ľudí v seniorskom veku. Do kultúry ako župa v posledných rokoch investujeme násobne viac ako v minulosti a je to investícia. Má zmysel vytvárať podmienky, v ktorých sa môže rozvíjať fantázia, kde sa komunita môže stretávať, kde ako spoločnosť rastieme,” povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.
„V neďalekej minulosti prešla jedna z dominánt Stredoslovenského múzea a perla hlavného námestia Banskej Bystrice Thurzov dom kompletnou rekonštrukciou interiéru a exteriéru. Odbor kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja sa teší, že múzeum, ktoré oslavuje 135. výročie svojho založenia je vďaka rekonštrukcii a novej expozícii Tranzithistory moderným múzeom 21. storočia,“ uviedol riaditeľ odboru kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Černek.

„Všetci, ktorí zavítajú do hradného areálu k Matejovmu domu v piatok 12. júla po 17:00 h zažijú nezabudnuteľné popoludnie. V tento slávnostný deň sme sa snažili pripraviť program pre každého tak, aby si našiel niečo, čo ho zaujme. V spolupráci so Starou Tržnicou čaká návštevníkov nabitý program až do večerných hodín. Po slávnostnom otvorení, budú môcť všetci nazrieť, ako vyzeral život v stredovekom tábore v podaní Stredovekého spolku rytierov Vir Fortis, vyskúšať si budú môcť aj ryžovanie zlata ale aj jazdu na historickom koči v priestore hradného areálu. V tento sviatočný deň budú v troch vstupoch prebiehať aj komentované prehliadky v expozícii v Matejovom dome. Pre tých menších sme pripravili divadelný workshop alebo čítanie rozprávok v priestore Starej Tržnice. Práve tam si budú môcť návštevníci oddýchnuť pri dobrej gastronómii a počúvaní hudby bystrických hudobných skladateľov“, informuje Dana Kurtíková, PR manažérka Stredoslovenského múzea.
Podujatie Narodeniny múzea a nový sprievodca po múzeu sú realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Už v auguste pripravuje Stredoslovenské múzeum veľkú medzinárodnú výstavu v spolupráci s Umelecko-priemyselným múzeom v Budapešti venovanú bystrickému zlatníkovi Samuelovi Libayovi. Cieľom výstavy bude atraktívnou formou nielen banskobystrickej ale slovenskej verejnosti predstaviť diela výnimočného umelca, ktoré vytvoril v tomto meste a doteraz ich verejnosť nemala možnosť vidieť.