Stredoslovenské múzeum má už 135 rokov a bude oslavovať

Rok 2024 sa v Stredoslovenskom múzeu nesie v znamení viacerých jubileí. Ubehne 115 rokov od otvorenia prvej múzejnej expozície, 35 rokov od otvorenia Prírodovednej expozície v Tihányiovskom kaštieli, 15 rokov od otvorenia novej expozície v Matejovom dome a v neposlednom rade 135 rokov od založenia múzea. Narodeniny múzea tak spoločne oslávime v hradnom areáli v Matejovom dome presne na deň podpisu zakladacej listiny múzea.

08.07.2024 08:00
Banská Bystrica B.atelier-14 Foto:
K oslavám narodenín Stredoslovenského múzea sa môžu pridať aj deti, múzeum pre ne pripravilo divadelný workshop alebo čítanie rozprávok v priestore Starej Tržnice.
debata

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva všetkých na narodeninovú oslavu spojenú s viacerými výročiami svojich expozícii. Už celé desaťročia je múzeum neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a historického dedičstva stredného Slovenska poskytujúc návštevníkom cenné poznatky o histórií, tradíciách, umení a prírode regiónu. 12. júla od 17:00 h bude patriť priestor v hradnom areáli pri Matejovom dome v spolupráci so Starou Tržnicou narodeninovým oslavám múzea.

Žiadosť o vznik mestského múzea predložil v roku 1889 Dr. Štefan Holesch, hlavný notár mesta Banská Bystrica. Za najvhodnejšiu budovu mesto vybralo Matejov dom. Prvá múzejná expozícia v Matejovom dome bola slávnostne otvorená 17. októbra 1909. Prvými kustódmi, ktorí položili základy múzejnej tradície v meste, boli Jozef Schweng,

výstava dizajn šperk SNM jablonecká bižutéria Čítajte viac Hard disk ako šperk, koruna pre kráľovský dvor aj klasika

Dr. Samuel Bothár a Dr. Štefan Holesch. V Matejovom dome sa v súčasnosti nachádza expozícia venovaná histórii Banskej Bystrice, ktorá v tomto roku oslavuje svoje 15. výročie. Na svoje 35. narodeniny nezabúda ani Tihányiovský kaštieľ, v ktorom sídli prírodovedná časť múzea. Rozsiahla expozícia Príroda stredného Slovenska, ktorá bola otvorená v roku 1989 je aj vďaka aktuálnym výstavám stále atraktívnym miestom poznania.

„Stredoslovenské múzeum zohráva kľúčovú úlohu v uchovávaní a prezentácii kultúrneho dedičstva stredného Slovenska. Sme najstaršou múzejnou inštitúciou v meste pod Urpínom, ktorá sa môže pochváliť s viac ako 200 000 tisíc zbierkovými predmetmi. Pri tejto príležitosti múzeum vydáva nového sprievodcu po múzeu, kde sa návštevníci dozvedia o tejto inštitúcii a jej expozíciách všetko na jednom mieste. Jeho slávnostné uvedenie a spustenie predaja bude práve 12.júla. Pre tých, čo s nami strávia piatkové popoludnie sme si pripravili aj víkendové prekvapenie v podobe bezplatného vstupu do všetkých našich expozícií, oplatí sa v piatok preto na Narodeniny múzea prísť,“ pozýva riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

“Celý rok 135. výročia založenia Stredoslovenského múzea sa nesie v znamení zaujímavých aktivít. Som rád, že v našom zriaďovateľskom portfóliu máme kultúrnu organizáciu, ktorá vzdeláva a teší svojich návštevníkov, a to od tých najmladších až po ľudí v seniorskom veku. Do kultúry ako župa v posledných rokoch investujeme násobne viac ako v minulosti a je to investícia. Má zmysel vytvárať podmienky, v ktorých sa môže rozvíjať fantázia, kde sa komunita môže stretávať, kde ako spoločnosť rastieme,” povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

„V neďalekej minulosti prešla jedna z dominánt Stredoslovenského múzea a perla hlavného námestia Banskej Bystrice Thurzov dom kompletnou rekonštrukciou interiéru a exteriéru. Odbor kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja sa teší, že múzeum, ktoré oslavuje 135. výročie svojho založenia je vďaka rekonštrukcii a novej expozícii Tranzithistory moderným múzeom 21. storočia,“ uviedol riaditeľ odboru kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Černek.

Paľo Bielik Čítajte viac Herecká legenda Paľo Bielik má pamätnú tabuľu

„Všetci, ktorí zavítajú do hradného areálu k Matejovmu domu v piatok 12. júla po 17:00 h zažijú nezabudnuteľné popoludnie. V tento slávnostný deň sme sa snažili pripraviť program pre každého tak, aby si našiel niečo, čo ho zaujme. V spolupráci so Starou Tržnicou čaká návštevníkov nabitý program až do večerných hodín. Po slávnostnom otvorení, budú môcť všetci nazrieť, ako vyzeral život v stredovekom tábore v podaní Stredovekého spolku rytierov Vir Fortis, vyskúšať si budú môcť aj ryžovanie zlata ale aj jazdu na historickom koči v priestore hradného areálu. V tento sviatočný deň budú v troch vstupoch prebiehať aj komentované prehliadky v expozícii v Matejovom dome. Pre tých menších sme pripravili divadelný workshop alebo čítanie rozprávok v priestore Starej Tržnice. Práve tam si budú môcť návštevníci oddýchnuť pri dobrej gastronómii a počúvaní hudby bystrických hudobných skladateľov“, informuje Dana Kurtíková, PR manažérka Stredoslovenské­ho múzea.

Podujatie Narodeniny múzea a nový sprievodca po múzeu sú realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Už v auguste pripravuje Stredoslovenské múzeum veľkú medzinárodnú výstavu v spolupráci s Umelecko-priemyselným múzeom v Budapešti venovanú bystrickému zlatníkovi Samuelovi Libayovi. Cieľom výstavy bude atraktívnou formou nielen banskobystrickej ale slovenskej verejnosti predstaviť diela výnimočného umelca, ktoré vytvoril v tomto meste a doteraz ich verejnosť nemala možnosť vidieť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #Stredoslovenské múzeum