Informáciu priniesol Denník N.
Konflikt záujmov?
Kusá bola na čele SNG od roku 2010. Z ministerstva jej doručili odvolací dekrét, ktorý prevzala. „Prečítala som si včera noviny, takže som si pripravila župan,“ zažartovala Kusá na tlačovej konferencii k jej odvolaniu. „Prišli za mnou normálne kolegovia z ministerstva do práce, dostala som poďakovanie za svoju prácu a dostala som aj kyticu.“
„Rezort považuje za neakceptovateľný postup generálnej riaditeľky pri rekonštrukcii budovy Slovenskej národnej galérie, pri ktorej došlo k viacerým manažérskym zlyhaniam. V tejto súvislosti vyjadruje ministerstvo pochybnosti ohľadom konfliktu záujmov týkajúceho sa priamo generálnej riaditeľky Alexandry Kusej,“ píše sa v oficiálnom stanovisku ministerstva kultúry, ktoré uvádza, že vzhľadom na rodinné prepojenia nemala byť Kusá vôbec vymenovaná na post riaditeľky SNG.
"Počas jej pôsobenia sa pôvodná Zmluva o dielo významným spôsobom modifikovala. Od jej nástupu, teda od roku 2010, bolo k zmluve z roku 2005 o rekonštrukcii SNG uzatvorených niekoľko dodatkov so spoločnosťou A B.K.P.Š., spol. s r. o., ktorej konateľom je Ing. arch. Martin Kusý.
Generálna riaditeľka Alexandra Kusá sama uzatvárala dodatky k zmluvám so zhotoviteľom A B.K.P.Š., spol. s r. o., pričom celková suma jedenástich dodatkov sa vyšplhala na takmer dva milióny eur. Rezort chystá podanie návrhu na preskúmanie dodatkov a ich opodstatnenia na Úrad pre verejné obstarávanie."
Ministerstvo kultúry ďalej vyjadrilo nesúhlas so spôsobom, akým hospodárila s verejnými financiami a ako prezentovala umenie na podujatiach doma aj v zahraničí. „Na prestížne bienále v Benátkach vyčlenil rezort kultúry sumu 300 tisíc eur, pričom prezentácia nebola z pohľadu ministerstva vhodná a jej cieľom nebolo propagovať slovenskú kultúru a umenie. Ministerstvo má vážne pochybnosti o tom, ako boli vynaložené finančné prostriedky.“
Čítajte viac Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničíOtvorenie slovenskej prezentácie na Bienále sprevádzal protest proti postupom ministerstva kultúry, na ktorom držali návštevníci transparenty s nápismi Ministerstvo kultúry nás nereprezentuje.
Šimkovičová si kvôli tomu v apríli Kusú predvolala.
Ministerstvo kritizuje aj využitie priestorov SNG ako nedostatočné, Kusá údajne „dlhodobo ignoruje celú škálu umelcov zo Slovenska a ich diela v SNG nevystavuje“.
Kultúrna vojna
SNG vyjadrila na svojej webovej stránke podporu Matejovi Drličkovi, ktorého ministerka odvolala z postu generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).
„Matej Drlička rozumie, že byť národnou inštitúciou je viac, než iba pripraviť program – je to aj atmosféra profesionality, otvorenosti a vľúdnosti, ktorú venuje divadlo svojmu publiku,“ píše sa v príspevku.
„Je veľmi nešťastné, že Zriaďovateľ nezvolil cestu dialógu a spoločného úsilia. Dúfali sme, že sľubovaný pokoj na prácu nebude iba heslom. Chceme vysloviť nádej, že pani ministerka svoje rozhodnutie zmení – bolo by to pre dobro národnej inštitúcie, ale aj pozitívne gesto vyslané smerom ku kultúre a širokej verejnosti na celom Slovensku.“
Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v areáli SNG, vystúpili okrem Kusej a Drličku aj generálna riaditeľka Centra vied o umení SAV Katarína Bajcurová a predseda najväčšej odborovej organizácie pri Slovenskom národnom divadle Patrik Pačes.
Podporu prišli odvolaným riaditeľom vyjadriť zamestnanci SNG aj SND, boli medzi nimi napríklad herci Alexander Bárta a Henrieta Mičkovicová, šéfka Činohry SND Miriam Kičiňová či šéf Opery SND Martin Leginus.
„Uráža ma, že sa niekto takto vyjadruje o práci toľkých ľudí v divadle a v galérii. Všetci, čo sme v kultúre, vieme, že často pracujeme s nasadením voľného času, vieme, za aké platy, vieme, za akých podmienok. Potom to niekto len tak hodí do koša a nepekne o tom povie, že sme vlastne neefektívni. Musím sa priznať, že ma to urazilo,“ uviedla Kusá na začiatku konferencie.
„To, čo sledujeme uplynulé mesiace, nie je odvolávanie riaditeľov, ale kultúrna vojna,“ vyhlásil Drlička. „Ministerka Šimkovičová a jej ideológ Machala vyhlásili vojnu kultúre a umeniu. Odvolávania a zmeny v jednotlivých inštitúciách nie sú podložené žiadnymi racionálnymi argumentmi.“
Dodal, že „ŠtB a gestapo sú späť“, a ľudia by sa preto nemali báť postaviť sa za kultúru a prejaviť svoj názor. Oslovil aj koaličných politikov, aby urobili zmenu na pozícii ministra kultúry.
„Ide o deštrukciu a dehonestáciu slovenskej kultúry,“ komentovala udalosti Bajcurová. „Ako historička umenia by som chcela povedať jednu vec: dejiny si to zapamätajú. Zapamätajú si tých, ktorí stáli na tej pravej strane pokroku, a tých, ktorí boli tými spiatočníkmi, ktorí pokroku bránili.“
„Momentálne sa odborové organizácie v pôsobnosti kultúry na Slovensku sieťujú a má to jeden jednoduchý dôvod: vec, ktorá sa momentálne deje, sa netýka manažmentov, ale úplne všetkých, ktorí pod tými manažmentmi pracujú. Zamestnanci vyzvali odborové organizácie, aby s touto situáciou niečo robili,“ uviedol Pačes s tým, že zvažujú právne cesty, ako sa tejto situácii postaviť.
Vedením poverili krízového manažéra
Ministerka kultúry Šimkovičová poverila vedením galérie krízového manažéra Antona Bittnera. "Počas svojej kariéry úspešne viedol množstvo projektov zameraných na prekonanie krízových situácií, zefektívnenie činností a posilnenie organizačných štruktúr.
Expertíza Antona Bittnera v oblasti strategického manažmentu a optimalizácie procesov je predpokladom, že SNG bude schopná pružne reagovať na aktuálne výzvy a dynamicky sa rozvíjať. Jeho úlohou bude zabezpečiť finančnú stabilitu, optimalizovať interné procesy a vytvoriť priaznivé podmienky pre rozvoj kultúrnych a umeleckých aktivít," uvádza ministerstvo.
Čítajte viac Odvolaný šéf SND Drlička reaguje na dôvody ministerky Šimkovičovej: Nedala mi šancu, ani sa so mnou nestretla„Som nesmierne poctený, že môžem viesť Slovenskú národnú galériu v tomto zložitom období. Mojím hlavným cieľom je stabilizovať jej činnosť a vytvoriť pevné základy pre ďalší rozvoj. Verím, že s podporou tímu odborníkov dokážeme zabezpečiť stabilitu a zároveň priniesť nové iniciatívy, ktoré posunú SNG na vyššiu úroveň. Mojou ďalšou prioritou bude zlepšenie vnútorných procesov, zvýšenie efektivity a posilnenie pozície SNG ako významnej kultúrnej inštitúcie na Slovensku aj v medzinárodnom kontexte,“ povedal Bittner.
„Poslaním SNG je uchovávať, chrániť a sprístupňovať naše kultúrne dedičstvo a zároveň inšpirovať a vzdelávať širokú verejnosť. SNG má obrovský potenciál byť lídrom v oblasti kultúry a umenia nielen na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom regióne. Spoločne budeme pracovať na tom, aby sme tento potenciál naplnili,“ dodal.
Jeho príchod okomentovala na tlačovej konferencii Katarína Bajcurová. „Vraj k nám prichádza krízový manažér a ja by som chcela povedať, že Slovenská národná galéria nie je v žiadnej kríze.“