História, to sú príbehy. Poznáte najlepšie obnovenú pamiatku či archeologický nález storočia?

Poznáte najlepšie obnovenú pamiatku na Slovensku, najvzácnejší historický objav roka, najlepšie múzeum či najkrajšie zreštaurovanú pamiatku? Slovenské národné múzeum v spolupráci s Pamiatkovým úradom a redakcia časopisu Pamiatky a múzeá už 33 rokov udeľujú ceny za významné počiny v oblasti starostlivosti a kultúrne dedičstvo Slovenska. Tento rok vyberali spomedzi 111 nominovaných projektov laureátov siedmich výročných cien.

07.10.2024 06:00
debata
Koho ocenili pamiatkári za naj obnovu či nález storočia?
Video
Šéfredaktorka časopisu Pamiatky a múzeá Petronela Križanová predstavuje laureátov. / Zdroj: TV Pravda
Poznáte slovenské ,,naj" pamiatky roka?

Koho ocenili za najlepšie obnovenú pamiatku na Slovensku, najvzácnejší historický objav roka, najlepšie múzeum či najkrajšie zreštaurovanú pamiatku?

Fotogaléria
Objav gotického kalicha z 15. storočia z...
Najlepšou expozíciou sa stalo súkromné Múzeum...
+4Slovenská emigrantka s dieťaťom.

Za cenou sú roky práce

"Objavom roka sa stal nález gotického kalicha z 15. storočia na evanjelickej fare v Kukovej. Najlepším múzeom sa stala Kasigarda, súkromné múzeum, ktoré mapuje dejiny vysťahovalectva Slovákov do Ameriky. Najlepšou publikáciou je dielo Aleny Šefčákovej a autorského kolektívu o vývoji človeka, ktorú vydalo Slovenské národné múzeum a viaže sa k antropologickej expozícii, ktorú si návštevníci môžu pozrieť v sídelnej budove SNM – Prírodovednom mú­zeu.

Za najlepšiu obnovu bolo ocenené Múzeum Martina Benku v Martine, ktoré po komplexnej revitalizácii majstrovej vily bolo obnovené v podobe, akoby z neho nikdy neodišiel. Za reštaurovanie získal ocenenie Kostol sv. Mikuláša v Sazdiciach. V kategórii podujatie sme ocenili Medzinárodný filmový festival Archeofilm, ktorý v minulom roku predstavil filmy z domácej aj zo zahraničnej produkcie.

Publikáciou roka je kniha o človeku
Video
Kniha Aleny Šefčákovej a kolektívu autorov Človek v čase a priestore. Pár slov o homo sapiens sapiens sa viaže k modernej antropologickej expozícii v Slovenskom národnom múzeu. / Zdroj: SNM, Pamiatkový úrad SR, časopis Pamiatky a múzeá

Posledným oceneným – v kategórii audiovízia – multimédiá – je tridsaťminútový dokument režiséra Jozefa Chudíka, ktorý vznikol v spolupráci s RTVS a Trigon Production a mapuje mimoriadny archeologický nález storočia, objav a výskum kniežacej hrobky až po vybudovanie expozície v Podtatranskom múzeu v Poprade," predstavila šéfredaktorka časopisu Pamiatky a múzeá Petronela Križanová všetkých siedmich laureátov tohtoročných cien.

Ocenenie časopisu Pamiatky a múzeá vyjadruje podporu tým, ktorí stoja za významnými projektmi, ktoré prispievajú k poznávaniu, ochrane aj prezentácii kultúrneho dedičstva. „Sú to často občianske združenia, cirkvi, jednotlivci, reštaurátori, pamiatkari, múzeá a často sú to projekty, na ktorých pracovali desať aj dvadsať rokov – cenu môžu získať až po ich dokončení, ale je výsledkom dlhodobého úsilia kolegov,“ objasňuje Petronela Križanová.

pamiatky ceny restaurovanie kostol sv.jan Čítajte viac Poznáte najvýznamnejší objav roka či najkrajšie obnovenú pamiatku?

Vzácnu hrobku našiel bagrista

Objavom roka sa stal nález gotického kalicha v Kukovej, ktorý je výtvarnou výzdobou aj remeselným vyhotovením zlatníckeho majstrovstva neznámeho, pravdepodobne regionálneho autora z Prešovského kraja. Ako sa kalich dostal do Kukovej, nie je známe, pravdepodobne to súvisí s turbulentným obdobím náboženských bojov, keď bolo z bardejovskej Baziliky sv. Egídia odcudzených viacero liturgických predmetov.

Na evanjelickej fare v Kukovej patril medzi neevidované predmety a po konzultácii s odborníkom z Krajského múzea v Prešove Samuelom Brussom okrem odborného ošetrenia bol podaný návrh na vyhlásenie gotického kalicha (spolu s ďalším sakrálnym predmetom, gotickou paténou) za hnuteľnú národnú kultúrnu pamiatku.

Pred 1 600 rokmi žilo v Poprade-Matejovciach knieža, germánsky veľmož, ktorého hrobku objavili v roku 2005 celkom náhodou, pri zemných prácach. Keď bagrista narazil na podzemnú drevenú konštrukciu, robotníci sa domnievali, že je to bunker z druhej svetovej vojny a z obavy pred výbuchom munície stavebné práce zastavili.

Archeológ Peter Roth privolaný z Podtatranského múzea okamžite odhalil historický potenciál nálezu a múzeum vyvinulo nesmierne úsilie, aby mohlo unikátnu hrobku zo 4. storočia prezentovať verejnosti.

Objavom roka je pre pamiatkárov gotický kalich, o ktorom sa nevedelo
Video
SNM, Pamiatkový úrad a časopis Pamiatky a múzeá udelil výročnú cenu tomuto objavu. / Zdroj: SNM, Pamiatkový úrad , časopis Pamiatky a múzeá

„Hoci kniežaciu hrobku jeho súčasníci vykradli, zachovaný obsah aj drevený sarkofág, v ktorom bol uložený, predstavujú nález euroázijského významu,“ prízvukuje Vladimír Turčan v časopise Pamiatky a múzeá. Hrobka vrátane drobných predmetov sa zakonzervovala a zachovala vďaka tomu, že miesto pohrebu bolo celé stáročia zatopené vodou.

Kým väčšina archeologických výskumov prebieha bez väčšieho záujmu verejnosti, o tomto najvýznamnejšom archeologickom náleze posledných desaťročí na Slovensku nakrútili filmári dokument, ktorý zachytáva celý príbeh výskumu lokality – od jeho objavu cez archeologický výskum, reštaurovanie až po muzeálnu prezentáciu. Vďaka filmu Slovenskí archeológovia na Slovensku a v Nemecku III.

Návrat kniežaťa domov sa divák môže presvedčiť, v akých extrémnych podmienkach prebiehal terénny výskum, archeológovia pracovali poležiačky na doskách upevnených na konštrukcii z lešenárskych rúrok, aby sa nedotýkali povrchu skúmanej plochy.

Film dopĺňajú spomienky zainteresovaných archeológov, divák sleduje aj reštaurovanie nájdených predmetov aj tvorbu ich replík. Ocenený film je zrejme prvým slovenským dokumentom, ktorý zachytáva objav a odhaľovanie archeologickej lokality v celom príbehu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Pamiatkový úrad SR #časopis Pamiatky a múzeá