Filip Sabol a Matúś Maťátko sú slovenskí vizuálni umelci, ktorí v Izraeli nie sú neznámi. Počas svojej mesačnej rezidencie v Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme v roku 2023 realizovali projekt „Sväté mesto“, ktorý cez umenie komunikoval tridsiate výročie bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou republikou a štátom Izrael.
Tento projekt vyvolal veľkú pozornosť našich partnerov na Ministerstve zahraničných vecí Izraela a meste Jeruzalem.
Čítajte viac Matúš Maťátko rád otvára skrine s kostlivcami. Provokuje aj obrazom Plochý mozog či plochá zemJakub Urik, riaditeľ Slovenského inštitútu v Jeruzaleme: „Tento projekt dvoch etablovaných slovenských umelcov Filipa Sabola a Matúša Maťátka prezentuje nádej na spravodlivé mierové riešenie aktuálneho konfliktu na Blízkom Východe a okamžitý návrat rukojemníkov k ich blízkym. Miesto, kde bolo umelecké dielo realizované je jedno z najnavštevovanejších v Jeruzaleme a na dlhé roky bude pripomínať záujem Slovenska o mier a stabilitu na Blízkom Východe Sme vďační mestu Jeruzalem, že sme dostali takýto priestor, aby sme aj prostredníctvom umenia vyjadrili podporu mierového riešenia konfliktu na Blízkom Východe.“
Veľkorozmerné dielo (4,5×3,5m) slovenských umelcov, ktoré bolo realizované vo verejnom priestore vo forme muralu zobrazuje modrú hamsu (symbol šťastia a viery), olivovú ratolesť (symbol mieru) a holubicu (symbol nádeje a mieru), vedľa ktorej je žltá stužka, ktorá symbolizuje nádej na prepustenie unesených.
„Počas realizácie som sa stretol s prejavmi veľkej vďaky od miestnych ľudí, s vrúcnymi reakciami okoloidúcich, ktoré sprevádzali aj objatia, aj slzy. Sám som veľmi vďačný za možnosť namaľovať takú silnú vec na takom čarovnom mieste, ako je Jeruzalem,“ povedal o realizácii diela Filip Sabol, ktorý ho v Jeruzaleme maľoval.
Starosta Jeruzalema Moshe Leon Slovensku odkazuje: "Bol som dojatý, keď som videl toto gesto od našich slovenských priateľov. Obraz symbolizuje mier a výborne zapadá do verejného priestoru mesta Jeruzalem. Slovensku ďakujem za dielo, ktoré dodá jednému z najfarebnejších trhov na svete ešte viac farby.“
O umeleckom diele slovenských umelcov informovali počas letných mesiacov mnohé izraelské médiá vo svojich reportážach. Obaja umelci Filip Sabol a Matúš Maťátko sa zhodujú, že „cieľom umenia vo verejnom priestore nie je iba skrášliť dané miesto, ale aj niesť odkaz a šíriť ho pre verejnosť, ktorá daným miestom prechádza. Môže sa zdať, že Blízky Východ je od Slovenska ďaleko, ale ľudskosť nepozná vzdialenosť. Z pozície umelcov vývoj danej situácie priamo neovplyvníme, ale keďže z ľudského hľadiska nám záleží na mieri a prosperite, chceli sme to urobiť ako gesto podpory a solidarity, ktoré si to miesto a jeho obyvatelia budú dlho pamätať.
Dielo Filipa Sabola a Matúśa Maťátka „Ruka mieru/ Hand of peace“ bude dlhé roky možné vidieť v centrálnej ulici trhu Mahane Yehuda v Jeruzaleme.