Hladný umelec
Autor toto konceptuálne dielo prvýkrát predstavil v roku 2019 na veľtrhu Art Basel v Miami, keď tu obyčajný banán kúpený v obchode za 30 centov prilepil izolačnou páskou na stenu. Vyvolal tým búrlivú diskusiu, čo ešte je vlastne umenie.
Cattelan toto dielo vytvoril v troch exemplároch. Dva išli do súkromných zbierok po 120 a 150-tisíc dolárov a jeden exemplár bol venovaný Guggenheimovmu múzeu v New Yorku.
Záujemcovia si nekupovali samotný banán, ktorý podlieha skaze, ale skôr koncept – teda certifikát pravosti, ktorý im umožňuje kedykoľvek si nahradiť banán novým a zopakovať tak toto dielo.
Čítajte viac Obraz dvoch bozkávajúcich sa mužov nikomu neublíži, hovorí maliar Andrej Dúbravský. Hnevá ma, že politici šíria strachTento prístup však vyvolal otázky o hraniciach umenia a o tom, či umenie môže byť čokoľvek, čo umelec označí za dielo, alebo či musí mať aj nejaký hlbší význam a trvanlivosť. Cattelanov banán prinútil svet prehodnotiť, čo považujeme za umenie a akú hodnotu mu pripisujeme.
Cattelanov bizarný umelecký počin ešte korunoval newyorský umelec David Datuna, keď v tom istom roku zjedol slávny banán v Art Basel v Miami Beach. Banán odlepil zo steny, ošúpal a zjedol. Samozrejme, že si to nahral aj na mobil a následne zavesil na sociálne siete. Predražená desiata mu pomohla získať 300-tisíc nových sledovateľov na instagrame a celosvetovú slávu "hladného umelca”.
V minulom roku ho napodobnil kórejský študent, keď bolo toto umelecké dielo vystavené v múzeu Leeum v Soule. Zjedol ho preto, lebo bol akurát vtedy hladný, ako sa neskôr k tomuto činu vyjadril. Šupku následne nalepil naspäť na stenu a múzeum ju neskôr nahradilo novým banánom.
Keď pápeža zasiahne meteorit
Aukčný dom Sotheby’s pred aukciou označil Cattelana ako „jedného z najbrilantnejších provokatérov súčasného umenia, ktorý vytrvalo narúša status quo vo svete umenia zmysluplným, neúctivým a často kontroverzným spôsobom.“
Cattelan je svetoznámy taliansky umelec, ktorý za svoju tvorbu získal celý rad významných ocenení. Kto pozná jeho tvorbu, môže ho bez váhania nazvať komikom. Jeho diela vyvolávajú smiech, šok, pobúrenie, a množstvo ďalších emócií.
K jeho najznámejším dielam okrem Comediana patrí La Nona Ora (Deviata hodina), ktoré predstavuje plastiku pápeža Jána Pavla II., ktorého zasiahol meteorit o deviatej hodine, teda v čase, keď umiera Kristus na kríži či dielo America, plne funkčný záchod z 18-karátového zlata, ktorý bol nainštalovaný v Guggenheimovom múzeu v New Yorku pre návštevníkov. Neskôr bol vystavený vo Veľkej Británii, ale tam ho ukradli a dodnes sa nenašiel.
Čítajte viac Fedor Vico oslávil 80 a vystavuje v Košiciach. Čo spôsobilo karikaturistovi problémy?Niet preto divu, že si aukcia diela Comedian vyslúžila celosvetovú mediálnu pozornosť a tipovalo sa, za koľko sa banán vydraží.
Očakávalo sa, že sa toto umelecké dielo predá maximálne za 1 až 1,5 milióna dolárov, ale nikomu by ani len nenapadlo, že sa vyvolávacia cena 800-tisíc dolárov v priebehu niekoľkých minút vyšvihne najprv na dva, potom tri a vzápätí na štyri milióny dolárov.
Konečná cena, za ktorú sa dielo vydražilo, bola aj s poplatkami pre aukčný dom 6,2 milióna dolárov.
Šťastný majiteľ Justin Sun, zakladateľ blockchainu a kryptomeny TRON dostal za svoje peniaze čerstvý banán, izolačnú pásku, certifikát autenticity a 14-stranový manuál, ktorý Maurizio vypracoval k inštalácii diela.
Bez tohto certifikátu a návodu, keby si hocikto nalepil banán na stenu, vytvoril by len nepresnú repliku Mauriziovho originálu. K tomuto umeleckému počinu sa asi jedine hodí slávny výrok Andy Warhola „Umenie je všetko, čo vám prejde.“
Comedian má vo svete veľa obdivovateľov, ale aj odporcov. Viacerí umelci sa ním inšpirovali a vytvorili vlastné varianty. Jedným z nich je aj dielo Eat Me (Zjedz ma) od portugalského umelca Rodriga Canhâo, ktorý taktiež svojou tvorbou provokuje a zároveň reaguje na popkultúru a konzumnú spoločnosť.
Dielo je vystavené v Múzeu banánov na Madeire v dedinke Lugar de Baixo neďaleko hlavného mesta Funchal. Canhâo toto dielo konceptuálneho umenia prevzal a ešte rozvinul. Podobne sa hrá s banánom ako symbolom a s otázkami konzumu a vnímaním umenia.
Jeho madeirský prelepený banán izolačnou páskou, ale nepodlieha skaze a ani nik ho neskonzumuje, keďže je namaľovaný akrylovými farbami na plátne.
Čítajte viac Svetový sklár Ján Zoričák oslávil 80 a na Bratislavskom hrade vystavuje Tajomstvá vesmíruTýmto obrazom vzdáva hold svojmu talianskemu kolegovi, no zároveň pridáva vlastný umelecký pohľad, ktorý súvisí s kultúrou Madeiry a jej vzťahu k pestovaniu banánov. A keď už si tento obraz pôjdete pozrieť do tohto unikátneho múzea banánov, tak sa veľa dozviete aj o kultúre a histórii ich pestovania.
Banány patria k najdôležitejším plodinám na Madeire, ktoré sa vyvážajú najmä do pevninského Portugalska. Múzeum ponúka pohľad na dôležitosť banánov pre miestnu ekonomiku a tradície. Interaktívna expozícia zobrazuje proces ich pestovania, zberu a spracovania.
Návštevníci sa môžu dozvedieť o rôznych odrodách banánov a ich prínose. K múzeu patrí aj obchodík, kde si zakúpite miestne produkty, ako sú banánové džemy, banánové likéry, banánové pivo a iné špeciality.